Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-15
Sztuczny enzym do konwersji dwutlenku węgla

Sztuczny enzym do konwersji dwutlenku węgla
Na dzień dzisiejszy sztuczne enzymy działają z wydajnościami o wiele mniejszymi niż ich naturalne odpowiedniki. Grupie badawczej Vincenta Pecararo udało się opracować mataloproteinę (białko z metalem jako koenzymem) która naśladuje działanie enzymu anhydrazy węglanowej, przy czym jest o wiele bardzie wydajna od innych sztucznych enzymów.
Sztuczny odpowiednik anhydrazy węglanowej zbudowany jest 3 splątanych ze sobą zwojów protein, do których przyłączone są 2 atomy metali – aktywne miejsce enzymu stanowi cynk, znajdujący się wewnątrz hydrofobowego centrum, natomiast na zewnątrz umieszczone są atomy rtęci które stabilizują enzym w środowisku o wysokim pH.
Otrzymany enzym jest o wiele bardziej wydajny od dotychczas sztucznie otrzymanych enzymów, do daje nadzieję na szybkie otrzymanie enzymów, które byłyby równie wydajne jak naturalne i które można byłoby produkować na masową skalę.
W kolejnym etapie prac naukowcy chcą skopiować kolejne cechy naturalnego enzymu – tzw. sfery koordynacyjnej, której rolą jest stabilizowanie różnych stanów enzymu podczas jego przemian oraz wspomaganie transferu protonów. Pozwoli to zwiększyć wydajność otrzymanego enzymu od 100 do 500 razy.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- physorg.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FAQ - bufory i roztwory
Jak należy poprawnie przechowywać elektrody? Wszystkie informacje dotyczące krótko i długoterminowego przechowywania elektrody są zawarte w...
-
Maszyny do przemysłu – walcarki i szlifierki
Nowoczesny przemysł nie mógłby funkcjonować bez zaawansowanych maszyn precyzyjnych, które odpowiadają za kształtowanie, wykańczanie i obróbkę...
-
-
-
-