Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-11-26 | Ostatnia aktualizacja: 2010-11-26
Superkomputer AGH wśród 500 najlepszych na świecie

Superkomputer AGH wśród 500 najlepszych na świecie
Wśród najlepszych polskich superkomputerów są: Nasza Klasa (185. miejsce), OXL Poland sp. z o.o. (249. miejsce), "Galera" Gdańsk (297. miejsce), "Reef" PCSS Poznań (313. miejsce) oraz "Supernova" Wrocław (372. miejsce).
Kryteriami oceny superkomputerów na liście TOP 500 są m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach - test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych) i teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.
Klaster "Zeus" z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych (służy do przetwarzania sieciowego), m.in. uczestniczy w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl) - informuje rzecznik AGH Bartosz Dembiński.
Komputer jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
Superkomputer AGH oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Jego moc obliczeniowa wynosi prawie 105 TeraFlops (poprzednio - 55 TeraFlops, Flops - jednostka wydajności komputerów, dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe), a pamięć dyskowa - 1500 TeraBajtów.
(km)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak wykorzystać mikroskopię stereoskopową do analizy próbek przestrzennych?
Mikroskopia stereoskopowa to zaawansowana technika obrazowania, która przynosi rewolucję w analizie obiektów trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu...
-
Fabryki innowacji. Działy R&D nieustannie poszukują nowych talentów
Działy R&D to motor napędowy wielu firm. W dużym stopniu odpowiadają one za rozwój biznesu, jego innowacyjność i konkurencyjność. Od swoich...
-
-
-