
Naukowcy z amerykańskiego Argonne National Laboratory opracowali metodę wytwarzania samoorganizujących się struktur włóknistych zbudowanych z polimeru na bazie epoksydu, które mogą posłużyć do budowy wydajnych ogniw elektrycznych. Szczegóły opisano w czasopiśmie „Nature Communications"
Metoda polega na dodaniu do surowca posiadającego grupy epoksydowe utwardzacza i rozpuszczalnika wewnątrz układu elektrycznego i włączeniu prądu zmiennego. W ten sposób z mieszaniny wymienionych składników powstają długie włókna. Proces jest prosty, zastosowane materiały tanie i dostępne, a wzrost włókien możliwy na wielu podłożach i do pewnego stopnia odwracalny. Sterując warunkami procesu można otrzymywać włókna o różnych kształtach (np. z mikroskopijnymi kulkami na końcach), długości i zagęszczeniu. Średnica takich włókien to, podobnie jak w przypadku ludzkiego włosa, ok. 100 mikrometrów.
Ze względu na dużą powierzchnię właściwą metoda może posłużyć do pozyskiwania materiałów do budowy baterii elektrycznych, słonecznych i czujników. W jednym z eksperymentów naukowcom udało się pokryć włóknistą strukturę warstwą półprzewodnika o grubości jednej cząsteczki. Testy dowiodły, że materiał jest w stanie wytrzymać temperatury do 150 st. C., co jest istotne w procesach wytwarzania, w których występują takie temperatury. Mówi się o tym, że metoda może stanowić alternatywę dla litografii w produkcji niektórych układów elektronicznych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- nano.anl.gov

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wpływ zastosowanej linii transportującej próbkę na wyniki pomiarów chromatografu
Pomiary analityczne to procesy badawcze, bez których trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach funkcjonowanie wielu branż gospodarki. Jakże...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-