
Ołów jest metalem coraz częściej znajdującym się w wodzie pitnej. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston stworzyli system wykorzystujący smartfon i soczewkę wykonaną za pomocą drukarki atramentowej, który wykrywa ten metal w wodzie z kranu.
Nawet niewielkie ilości ołowiu, który jest metalem ciężkim mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są małe dzieci, u których metal ten może powodować ciężkie uszkodzenia neurologiczne. Standardy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wymagają, aby jego zawartość w wodzie wynosiła mniej niż 15 części na miliard, jednak dostępne na rynku zestawy często nie są wystarczająco czułe, aby zwykli obywatele mogli taki poziom wykryć.
Profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej Wei-Chuan Shih oraz zespół z jego laboratorium wykorzystali niedrogi smartfon wyposażony w drukowany atramentowo obiektyw i tryb obrazowania w ciemnym polu. Badacze opracowali aplikację do wykrywania nanocząstek ołowiu. Zbudowali samodzielny mikroskop smartfonowy, który może działać zarówno w trybie obrazowania fluorescencyjnego, jak i ciemnego pola. Dodawali wodę wodociągową o różnej zawartości ołowiu, a następnie jony chromianowe, które reagują z ołowiem, tworząc nanocząstki ołowiu chromianowanego. Można je wykryć, łącząc analizę kolorymetryczną i mikroskopię.
Dzięki temu stworzono system, który jest przenośny i łatwy w obsłudze. Co najważniejsze w tym wszystkim, jest on w stanie wykrywać stężenie ołowiu wnoszące 5 części na miliard.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; egr.uh.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak wykorzystać mikroskopię stereoskopową do analizy próbek przestrzennych?
Mikroskopia stereoskopowa to zaawansowana technika obrazowania, która przynosi rewolucję w analizie obiektów trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu...
-
Mikroskopy w świecie nowoczesnej elektroniki
Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez mikroskopów, zwłaszcza w branży elektroniki. Wraz z rozwojem technologii, skomplikowane...
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl