Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-12-19   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-19
Rola nanotechnologii w produkcji
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nanotechnologia poczyna sobie coraz śmielej w produkcji. Mark Howard z EU Automation przedstawił trzy ekscytujące jej zastosowania w tej dziedzinie.

Po pierwsze, nanomateriały są coraz częściej integrowane z tkaninami. Zastosowanie nanowłókien jako kompozytu tekstylnego sprawia, że odzież staje się nieprzepuszczalna dla płynów, odporna na plamy, a nawet drobnoutroje. Może to zostać wykorzystane do produkcji odzieży dla osób wykonujących niebezpieczne zawody.

Nanokompozyty polimerowe są też używane w przemyśle motoryzacyjnym, m.in. do produkcji opon. Te odporne na chemikalia i ognioodporne cząsteczki zapewniają lepsze osiągi jednocześnie przy mniejszej masie niż tradycyjne opony.

Nanotechnologia znalazła swoje miejsce również i w produkcji smarów. Zamiast stosować do zmniejszenia tarcia między dwoma obiektami oleje, można stosować nanocząstki. Działają one jak małe łożyska kulkowe, które „toczą się" między powierzchniami.

Biorąc pod uwagę zmniejszające się pokłady paliw kopalnych, należy uznać, że rozwój ten staje się rewolucyjny nie tylko dla przyszłości produkcji, ale również dla środowiska.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
manufacturingtomorrow.com; automation.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :