Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-03-15
Rekordowe targi laboratoryjne: Eurolab 2010 - podsumowanie
Rekordowe targi laboratoryjne: Eurolab 2010 - podsumowanie
Rekordowe targi laboratoryjne: Eurolab 2010 - podsumowanie
Podczas XII Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, które odbyły się w dniach 3-5 marca 2010 roku w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie, zaprezentowało się najwięcej jak do tej pory wystawców – 155. Rekordowa liczba wystawców, tysiące zwiedzających z branży – 4809 osób, a także szczelnie wypełnione sale konferencyjne potwierdzają, że były to wyjątkowo udane targi.

Oferta wystawców tradycyjnie objęła trzy główne sektory: analitykę chemiczną, Life Science oraz metrologię. Nie zabrakło prezentacji profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego najlepszych światowych marek, odczynników chemicznych, aparatury pomiarowej, a także bogatego wyboru akcesoriów laboratoryjnych, czyli wszystkiego, co jest potrzebne do właściwego funkcjonowania laboratorium. Wśród odbiorców oferty wystawców znaleźli się przedstawiciele: laboratoriów przemysłowych i działów kontroli jakości m.in. z branż: chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, biotechnologicznej, metrologicznej; laboratoriów analitycznych, medycznych i szpitalnych, ochrony środowiska; inspektoratów ochrony środowiska; laboratoriów celnych i kryminalistycznych; zakładów uzdatniania wody i stacji sanitarno-epidemiologicznych; inspektoratów weterynaryjnych i laboratoriów weterynaryjnych; Państwowego Zakładu Higieny, a także instytucji i placówek naukowo-badawczych oraz uczelni wyższych.

Kilkaset uczestników konferencji
Program tegorocznych targów okazał się strzałem w dziesiątkę. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się seminarium Polskiego Centrum Akredytacji Nadzorowanie wyposażenia pomiarowego i informatycznego oraz badania biegłości jako elementy doskonalenia kompetencji laboratoriów, w którym uczestniczyło ponad 500 osób. Blisko 230 słuchaczy wzięło udział w konferencji Wynik badań laboratoryjnych w opiece medycznej zorganizowanej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL). Kilkaset osób – w sumie aż 640 – uczestniczyło w całodniowej konferencji Wykorzystywanie metod analitycznych, pomiarowych i porównawczych w kryminalistyce zorganizowanej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP przy współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych im. dra Jana Sehna w Krakowie oraz Biurem Badań Kryminalistycznych ABW. Na uwagę zasługuje również minisympozjum Polskiej Federacji Biotechnologii Biopaliwa – szanse i wyzwania, w którym uczestniczyło blisko 100 osób. W programie targów znalazły się też inne interesujące pozycje dotyczące zastosowania analityki chemicznej w geologii i ochronie środowiska (Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy), optymalizacji produkcji biomasy i związków biologicznie czynnych w bioreaktorach (Labo Baza) czy dotyczące metrologii masy (Radwag Wagi Elektroniczne).

Ponadto po raz pierwszy diagności laboratoryjni uczestniczący w wykładach towarzyszących targom mogli w sumie uzyskać 19 punktów edukacyjnych, a tym samym podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Certyfikowane warsztaty i dzień kariery
Bardzo dobrze zostały też przyjęte certyfikowane warsztaty na temat metrologii chemicznej TrainMiC® Walidacja i spójność pomiarów chemicznych organizowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy warsztatów otrzymali międzynarodowy certyfikat (certyfiakcja TÜV ISO_9001) podpisany przez przedstawiciela Komisji Europejskiej, prof. dr Philipa Taylora oraz Koordynatora Programu TrainMiC® w Polsce prof. dr hab. Ewę Bulską.

Absolwenci i młodzi naukowcy mogli natomiast podczas jobvector career day (dnia kariery) zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami pracy nie tylko z rynku polskiego, prezentacją największych w Polsce przedsiębiorstw z branży Life Science, a także przeprowadzić bezpośrednio rozmowę z przedstawicielami firm odpowiedzialnymi za rekrutację pracowników.

Debata z udziałem przedstawiciela MNiSW
Podczas Targów EuroLab 2010 odbyła się m.in. debata z udziałem Zbigniewa Marciniaka – podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w której uczestniczyli przedstawiciele nauk chemicznych z uczelni wyższych i instytucji naukowych w Polsce, w tym dziekani. Podczas debaty, która miała charakter spotkania zamkniętego, dyskutowano m.in. na temat roli polityki państwa w zakresie tworzenia inkubatorów technologicznych oraz pozyskiwania funduszy kapitałowych; odpowiednich narzędzi i wiedzy, dzięki którym możliwy jest transfer nowoczesnych technologii do gospodarki, a także na temat polityki i planów państwa dotyczących przyznawania grantów. Dyskusję poprowadzili prof. dr hab. Paweł Kulesza, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Ewa Bulska, Wydział Chemii UW oraz prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Konsultacje ekspertów
Na stoiskach zaprezentowały się niemal wszystkie najważniejsze w branży instytucje i stowarzyszenia współpracujące od strony merytorycznej przy targach, m.in.: Główny Urząd Miar, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy, Polskie Centrum Akredytacji, Polskie Towarzystwo Chemiczne, a także Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Na stoisku Głównego Urzędu Miar dyżurowali eksperci z zakresu: pomiarów masy, gęstości, analizatorów wydechu, pomiarów czasu i częstotliwości, pomiarów i temperatury, pomiarów długości oraz pomiarów spektrofotometrycznych, a także z zakresu metrologii prawnej.

Ponadto po raz pierwszy w jedenastoletniej historii Targów EuroLab ze swoim stoiskiem zaprezentowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co jest doskonałym potwierdzeniem nie tylko prestiżu targów, ale również ich naukowego charakteru.

Medale dla najlepszych
Tradycyjnie, podczas Wieczoru Wystawców, zostały ogłoszone wyniki „Konkursu na najlepszą ofertę targową”, którego laureaci otrzymali medal oraz okolicznościowy dyplom podpisany przez członków komisji. W każdej z trzech kategorii konkursu przyznano trzy równorzędne nagrody następującym firmom:

I. Kategoria „Analityka chemiczna”; Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

• RADWAG Wagi Elektroniczne Witold Lewandowski
nagrodzony produkt: ultra mikrowaga, typ: MYA2/U
• WITKO Sp z o.o.
nagrodzony produkt: stacja przygotowania próbek Zephyr® Genomics Workstation firmy Caliper Life Sciences
• TLab Technika Laboratoryjna Jarosław Czajka
nagrodzony produkt: kolumna chromatograficzna Scherzo SM-C18 produkcji firmy Imtakt


II. Kategoria „Terenowa aparatura pomiarowa”; Centrum Badań Ekologicznych PAN
• Pol-Eko-Aparatura sp.j. A. Polok-Kowalska, S. Kowalski
nagodzony produkt: stacja monitoringu PP2002 M
• WITKO Sp. z o.o.
nagrodzony produkt: mikrobiologiczny system do poboru próbek powietrza MBASS30 firmy Umweltanalytik Holbach
• Tusnovics Instruments Polska Sp. z o.o.
nagrodzony produkt: SINDIE 7039 OTG – przenośny analizator siarki w paliwach płynnych w zakresie od 1 ppm do 10%

III. Kategoria „Wyposażenie laboratorium”; Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy

• POL-EKO-APARATURA sp.j. A. Polok-Kowalska, S.Kowalski
nagrodzony produkt: inkubator z chłodzeniem w wersji profesjonalnej ILW 115 TOP+
• Radwag Wagi Elektroniczne Witold Lewandowski
nagrodzony produkt: waga analityczna, typ: XA/Y
• WITKO Sp. z o.o.
nagrodzony produkt: automatyczny system ekstrakcyjny do dysków SPE Horizon SPE-SEX® 4790 Extractor

Honorowy Patronat i współpraca
Honorowy Patronat nad Targami EuroLab 2010 objęli prof. dr hab. Barbara Kudrycka, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk. Targi powstały przy współpracy merytorycznej:
• Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji
• Centrum Badań Ekologicznych PAN
• Głównego Urzędu Miar
• Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie
• Komitetu Chemii Analitycznej PAN
• Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych
• Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego
• Polskiej Federacji Biotechnologii
• Polskiego Centrum Akredytacji
• Polskiego Towarzystwa Chemicznego
• Wojskowego Centrum Metrologii Ministerstwa Obrony Narodowej
• Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MT Targi
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także