Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-03-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-30
Przesyłanie danych za pomocą liposomów
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Liposomy to małe kuliste pęcherzyki o ścianach zbudowanej z dwóch warstw lipidów i wodnym rdzeniu. Są to sztuczne struktury, które zostały opracowane jako nośniki dla substancji aktywnych w produktach kosmetycznych i leków. Kolejne możliwości właśnie się pojawiają.

Drogę ku nim toruje grupa brazylijskich badaczy wspieranych przez Fundację Badań São Paulo - FAPESP w Royal Society Open Science. Glównym autorem projektu jest Iseli Lourenço Nantes Cardoso, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Federalnym ABC (UFABC) w Santo André w Brazylii.

„Nasze badania należą do dziedziny nauk podstawowych, ale mają potencjalne zastosowania m.in. w transmisji sygnałów obliczeniowych. Zbudowaliśmy model z dwoma zestawami liposomów. Jeden typ był nanometryczny, o wielkości około 100 nanometrów, a inna była grupą „gigantów" o wymiarach od 10 do 20 mikrometrów" - powiedział.

Nanometryczne liposomy transportowały nanocząstki magnetytu za pomocą cząsteczek fluorescencyjnych lub naładowanych elektrycznie lipidów. Były one wykorzystywane do przesyłania sygnałów, podczas gdy cząstki magnetyczne służyły do sterowania transmisją za pomocą magnesów.

Dzięki nimi zaistniała możliwość mechanizmu włączania i wyłączania transmisji. Gdy magnes porusza pęcherzyk w stronę stacji odbiorczej, mamy stan „włączony", w przeciwnym przypadku – wyłączony.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
nanowerk.com; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :