
Zespół z Instytutu Maxa Plancka odkrył nowy mechanizm samoorganizacji materii aktywnej. Polega on na tym, że w wystawionych na działanie promieni UV aktywnych nanocząstkach zamkniętych w kropli o dużej gęstości, pojawia się przepływ, a krople komunikują się między sobą.
Istotą żywych organizmów jest samoorganizowanie i komunikacja. Podglądanie jak radzi sobie z tym natura może zainspirować naukowców do projektowania nowej klasy materiałów. Naukowcy z laboratorium Micro, Nano i Molecular Systems Lab z Instytutu Inteligentnych Systemów Maxa Plancka (MPI-IS) w Stuttgarcie wprowadzili krople nanocząstek, które same się organizują.
Dhruv Singh, główny autor badania, powiedział: „Cząsteczki zaczynają katalizować reakcje chemiczne, gdy są oświetlone światłem UV. Chociaż poszczególne cząstki nie są ruchliwe, rzeczy się zmieniają, gdy wiele z nich się łączy. Stworzywszy z nich krople, byliśmy w stanie uzyskać bardzo gęsty układ aktywnych cząstek i obserwować je".
Zaobserwowane przez badaczy zjawiska z pewnością przyczynią się do powstania uporządkowanych makroskopowo układów i komunikacji chemicznej.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- is.mpg.de; .innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalizacja kosztów i czasu projektowania budowy pomieszczeń czystych
Technologie cleanroom rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowsze rozwiązania. W sektorach takich jak farmacja, produkcja...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-