Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-07   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-07
Przepływ w kroplach
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Instytutu Maxa Plancka odkrył nowy mechanizm samoorganizacji materii aktywnej. Polega on na tym, że w wystawionych na działanie promieni UV aktywnych nanocząstkach zamkniętych w kropli o dużej gęstości, pojawia się przepływ, a krople komunikują się między sobą.

Istotą żywych organizmów jest samoorganizowanie i komunikacja. Podglądanie jak radzi sobie z tym natura może zainspirować naukowców do projektowania nowej klasy materiałów. Naukowcy z laboratorium Micro, Nano i Molecular Systems Lab z Instytutu Inteligentnych Systemów Maxa Plancka (MPI-IS) w Stuttgarcie wprowadzili krople nanocząstek, które same się organizują.

Dhruv Singh, główny autor badania, powiedział: „Cząsteczki zaczynają katalizować reakcje chemiczne, gdy są oświetlone światłem UV. Chociaż poszczególne cząstki nie są ruchliwe, rzeczy się zmieniają, gdy wiele z nich się łączy. Stworzywszy z nich krople, byliśmy w stanie uzyskać bardzo gęsty układ aktywnych cząstek i obserwować je".

Zaobserwowane przez badaczy zjawiska z pewnością przyczynią się do powstania uporządkowanych makroskopowo układów i komunikacji chemicznej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
is.mpg.de; .innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :