
Chemicy dokonali przełomu w syntezie związków krzemu stosowanych jako środki powierzchniowo czynne, środki antyadhezyjne itp. Dzięki nowemu katalizatorowi żelazowemu szybciej zachodzi reakcja hydrosililowania, w której powstają krzemowe pochodne związków organicznych - donosi portal internetowy Chemical and Engineering News.
Hydrosylilowanie alkenów polega na reakcji przyłączenia wodorku krzemu do wiązania podwójnego alkenu. Reakcja ta prowadzona jest zwykle przy użyciu drogiego katalizatora metalicznego składającego się z platyny lub rodu.
Jako nowego katalizatora zespół naukowców pod przewodnictwem Paula J. Chirika z amerykańskiego Princeton University użył dwuazotożelazo bis(imino)pirydyny, stosowanego do uwodornienia olefin. Dzięki temu katalizatorowi naukowiec był w stanie otrzymać czwartorzędowe silany w reakcji z końcowymi wiązaniami podwójnymi olefin przeciwnie do reguły Markownikowa. Reakcja taka zachodzi gdy grupa zawierająca krzem przyłącza się tylko do węgla o mniejszej liczbie podstawników na końcu łańcucha, w czego efekcie otrzymuje się silany zakończone grupami alkilowymi.
Dzięki cząsteczce katalizatora żelazowego można przeprowadzić całą reakcję w 15 minut, bez otrzymywania ubocznych izomerów, które tworzą się przy stosowaniu katalizatora platynowego i rodowego.
Zespół pod przewodnictwem Chirika pracuje obecnie z firmą Momentive nad wykorzystanie katalizatora do komercyjnej produkcji pochodnych krzemów na skalę przemysłową. W tym celu prowadzone są badania nad zmniejszeniem wrażliwości katalizatora na wilgoć oraz tlen.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- C&EN

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i kiedy powinieneś zareagować, aby szybko...
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium, ang. onychomycosis) to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych atakujących obręb paznokci. Początkowo...
-
Od pomysłu do realizacji: Jak cyfrowe bliźniaki wpływają na cały cykl życia...
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak science-fiction przewidziało przyszłość inżynierii, na myśl może przyjść "holodek" ze Star Treka –...
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl