Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-12-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-16
Przełom w nanoskopii
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk opublikowali badanie, w którym przedstawili technikę obrazowania nanoskopii, inaczej zwaną super-rozdzielczością. Powinna ona umożliwić przechwytywanie procesów w żywych komórkach z prędkością, która wcześniej byłaby nie do pomyślenia.

Nanoskopia osiąga wysoką rozdzielczość dzięki przekroczenie granic dyfrakcji światła. Jest to jednak metoda trudna w użyciu, ponieważ aby zrekonstruować procesy zachodzące wewnątrz komórek potrzebne są tysiące obrazów – jest to metoda zbyt wolna, aby uchwycić dynamikę.

Opracowana w Chinach technika pozwala uzyskać rozdzielczość w nanometrach przy użyciu mniejszej liczby obrazów. Badacze przetestowali ją, używając jej do zobrazowania pierścienia o długości 60 nm. Okazało się, że ich technika zrobiła to przy użyciu zaledwie 10 zdjęć, podczas gdy tradycyjne podejście wymagałoby nawet 4000.

W dalszych planach naukowcy planują ulepszyć tę technikę, aby uzyskać obrazowanie z prędkością wideo z dużym polem widzenia w celu uzyskania obrazów 3D i kolorowych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :