Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-14
Profesor Matyjaszewski laureatem nagrody Green Chemistry Challenge Awards

Profesor Matyjaszewski laureatem nagrody Green Chemistry Challenge Awards
ATRP jest rodzajem reakcji polimeryzacji o charakterze pseudożyjącym, w którym powstające rodnikowe centrum aktywne jest stabilizowane i kontrolowane przez równowagową reakcję polegającą na przenoszeniu atomu (zwykle halogenu) z udziałem metaloorganicznych kompleksów metali przejściowych. Najczęściej jako inicjator w tej reakcji są stosowane kompleksy miedzi z aminowymi kompleksonami w rodzaju pochodnych EDTA. Stosowane są również kompleksy metaloorganiczne niklu, rodu i rutenu. Dzięki zastosowaniu ATRP możliwa jest lepsza kontrola średniej masy cząsteczkowe polimerów w porównaniu z polimeryzacją wolnorodnikową oraz zmniejszeniu ulega współczynnik polidyspersji otrzymanych polimerów. ATRP można stosować w przypadku otrzymywania polimerów na bazie większości akrylanów, akrylonitrylu, monomerów zawierających grupy hydroksylowe, a także przy zastosowaniu specjalnych inicjatorów także do monomerów polarnych. Dzięki ATRP możliwe jest otrzymywanie wielu skomplikowanych kopolimerów o ściśle zdefiniowanej strukturze.
Prof. Matyjaszewski jest zagranicznym członek Polskiej Akademii Nauk, tytuł profesora uzyskał w 1999 roku. Pracę doktorską obronił w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, gdzie do chwili obecnej zatrudniony jest na części etatu profesorskiego. Poza pracą z własną grupą badawczą na Carnegie Mellon University, profesor Matyjaszewski co roku prowadzi w CBMM PAN kilkudniowe warsztaty naukowe o ATRP i innych aktualnych trendach w chemii polimerów.
Dzięki swoim osiągnięciom naukowym, profesor Matyjaszewski znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych chemików na świecie oraz był typowany jako poważny kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cmu.edu; pan.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-