
Zespół z laboratorium Amesa Departamentu Energii USA opracował nowy model obliczeniowy, który może sprawić, że magnetyczny rezonans jądrowy (NMR) stanie się jeszcze potężniejszym narzędziem dla naukowców.
Wśród wszystkich technik wykorzystujących NMR, ważną, zwłaszcza dla chemików, metodą jest spektroskopia rezonansu magnetycznego. Za jej pomocą mierzy się odpowiedź jąder atomowych na wzbudzenie falami o częstotliwości radiowej. Sluży to do poznania właściwości fizycznych, chemicznych i elektronicznych materiałów.
Ulepszoną wersją NMR jest dynamiczna polaryzacja jądrowa (DNP-NMR), która pozwala uzyskać bardziej szczegółowe dane. Jej ograniczeniem było jednak to, że komputery nie radziły sobie z przeprowadzaniem tak skomplikowanych operacji.
Naukowcy uprościli symulację, tak aby obliczenia mogły być skalowane liniowo, a nie wykładniczo. Dzięki temu DNP-NMR będzie miała szerokie zastosowanie w wielu różnych badaniach chemicznych ciał stałych w przyszłości.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newsbreak.com; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polarymetry Rudolph Research
Autopol I: Zasada działania polarymetrów Polarymetry są przyrządami analitycznymi wykorzystywanymi do pomiaru rotacji płaszczyzny światła...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-