Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-09
Półprzewodnikowe wstążki grafenowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z uniwersytetów w Bazylei, Bernie, Lancaster i Warwick wyprodukowali pierwsze porowate wstążki grafenowe, w których ściśle określone atomy węgla zastąpiono atomami azotu. Charakteryzują się one właściwościami półprzewodnikowymi, tym samym stając się atrakcyjnym materiałem do zastosowania w obliczeniach i elektronice kwantowej.

Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla ułożonych w formie plastra miody. Charakteryzuje się ondoskonałą przewodnością, wytrzymałością, ale i sztywnością. Naukowcy na wielu uczelniach pracują nad rozszerzeniem wachlarza tych cech.

Tym razem badacze jako pierwsi wyprodukowali wstążki grafenowe. Ich struktura przypomina drabinę, a każdy jej szczebel ma po dwa atomy azotu. Wykazali również, są wstążki nie są już przewodnikami – jak czysty grafen - ale zachowują się jak półprzewodniki.

Dr Rémy Pawlak podsumował: „Właściwości półprzewodnikowe są niezbędne w potencjalnych zastosowaniach w elektronice, ponieważ ich przewodność może być specjalnie dostosowana". Ernst Mayer dodał: „W przyszłości taśmy mogą być zatem interesujące w zastosowaniach w obliczeniach kwantowych".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także