Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-17
Półmetrowa nanorurka
Membrana z nanorurkami szansą na tańsze odsalanie wody
Membrana z nanorurkami szansą na tańsze odsalanie wody

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie uzyskali węglową nanorurkę o długości prawie pół metra, jest to ponad 2 razy więcej niż dotychczasowy wynik. To kolejne osiągnięcie w intensywnie prowadzonych na całym świecie badaniach nad tymi materiałami.

Nanorurki węglowe to układy zbudowane z atomów węgla, które tworzą rurkę o średnicy liczonej w nanometrach. Materiał ten, odkryty pod koniec XX w., jest obecnie bardzo intensywnie badany, głównie z powodu jego właściwości fizykochemicznych, takich jak doskonałe przewodnictwo cieplne, elektryczne oraz ogromna wytrzymałość mechaniczna nanorurek węglowych.

Rekordową nanorurkę wyprodukowano w Pekinie w czasie 2 godzin w trakcie chemicznego osadzania par (CVD) na krzemowym podłożu. Tak dobry wynik udało się osiągnąć dzięki poprawie w parametrach procesu i kontroli kinetyki procesu, oraz, aktywności katalizatora. W sytuacji gdy katalizator wykazuje duże prawdopodobieńśtwo, że straci aktywność przy długości 1 mm nanorurki, otrzymany produkt będzie o małej długości. Poprzez optymalizację warunków można zredukować prawdopodobieńśtwo dezaktywacji katalizatora do tego stopnia, aby powstały nanorurki o długości 50 centymetrów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
rsc.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także