Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-03-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-20
Polijodek pod naciskiem
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie i PSI przeprowadzili badanie, które wykazało, że pod wpływem nacisku mechanicznego polijodek wykazuje niezwykle wysoką przewodność elektryczną. Sugeruje to, że materiał ten może być przydatny jako przełączalny półprzewodnik, a tym samym może stanowić alternatywę dla elektrolitów żelowych i cieczy jonowych w ogniwach słonecznych

Polijodki są substancjami, które wykazują użyteczne właściwości elektrochemiczne, m.in. transport nośnika ładunku czy wysoka odwracalność reakcji redoks. Z tego powodu były stosowane w urządzeniach elektronicznych i elektrochemicznych, takich jak baterie przepływowe, ogniwa paliwowe i słoneczne czy urządzenia optyczne.

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali tetraetyloamoniowego trijodek jodu (TEAI), który poddali kompresji przez nacisk mechaniczny. W porównaniu z ciśnieniem chemicznym, zewnętrzne ciśnienie może wywołać przemiany fazowe, a nawet reakcje chemiczne i zwiększenie energii wewnętrznej. Podobnie efekty nie są możliwe poprzez zmianę temperatury.

Naukowcy odkryli, że TEAI jest przestrajalnym, czułym na nacisk przełącznikiem elektrycznym. Odkrycie to może zracjonalizować syntezę przyszłych organicznych i hybrydowych półprzewodników opartych, które będzie można stosować jako stałe elektrolity w ogniwach słonecznych, eliminując tym samym potrzebę stosowania żelatorów na bazie organicznej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :