Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-30 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-30
Polacy pracują nad generykiem obniżającym cholesterol

Polacy pracują nad generykiem obniżającym cholesterol
Ezetimib może być stosowany u osób posiadających zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi i w związku z tym zagrożonych lub cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę, zakrzepy czy miażdżycę. Lek może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i zestawiony z innym lekiem - zawierającym statynę - wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik zwycięskiego zespołu, dr Krzysztof Bańkowski z Zakładu Chemii Instytutu Farmaceutycznego.
Ezetimib wchodzi w skład leków już obecnych na rynku. Sprzedaż leków generycznych, powstałych na bazie tego związku chemicznego, chronionego patentami, na razie jest niemożliwa. Patenty mają jednak wygasnąć w ciągu 7 lat i jeśli do tego czasu naukowcy zbadają, jak z aktywnego związku chemicznego stworzyć lek, będą mogli wprowadzić na rynek tańszy produkt.
Dr Bańkowski przyznał, że opracowanie metody produkcji leku na podstawie istniejącego patentu nie jest wcale proste. Sama znajomość substancji z jakich można otrzymać sam ezetimib nie wystarcza. Dużą przeszkodę w trakcie syntezy tego związku stanowi tworzenie się wielu zanieczyszczeń, w tym izomerów, które są bardzo podobne do ezetimibu, a które nie mogą się znaleźć w gotowym leku.
Polskim naukowcom już udało się opracować sposób otrzymywania czystego ezetimibu i umieją produkować tę substancję w dużych ilościach – aby stał się lekiem trzeba jeszcze opracować sposób produkcji tabletek lub kapsułek, które stanowią finalny produkt. Gotowy lek musi się cechować odpowiednim składem substancji pomocniczych które nadają mu odpowiednią trwałość, szybkość uwalniania substancji czynnej itp. Obecnie właśnie nad tym pracują nasi naukowcy.
Warto zwrócić uwagę, że w Polsce opracowano od zera i wyprodukowano bardzo niewiele leków oryginalnych. "Od drugiej wojny światowej takich leków opracowano w Polsce pewnie mniej niż 10" – mówi dr Bańkowski. Według jego szacunków, wprowadzenie nowego leku na rynek to teraz koszty rzędu 50-100 mln dol. Dużo kosztują m.in. badania przedkliniczne, kliniczne czy testy na zwierzętach. W przypadku leków generycznych (odtwórczych) można to koszty ograniczyć do udowodnienia, że dany lek jest biologicznie równoważny do leku wypuszczonego wcześniej na rynek. W Instytucie Farmaceutycznym opracowywanych jest teraz kilkanaście leków generycznych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl; ifarm.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
Fabryki innowacji. Działy R&D nieustannie poszukują nowych talentów
Działy R&D to motor napędowy wielu firm. W dużym stopniu odpowiadają one za rozwój biznesu, jego innowacyjność i konkurencyjność. Od swoich...
-
-
-