Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-24
Plastyczna ceramika dzięki polu elektrycznemu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Purdue University opracował proces, który sprawia, że ceramika jest bardziej plastyczną i trwałą. Jest to tzw. „spiekanie błyskawiczne", które dodatkowo obejmuje zastosowanie pola elektrycznego w ramach konwencjonalnego procesu stosowanego do formowania elementów z ceramiki.

Haiyan Wang, profesor inżynierii, powiedział: „Byliśmy w stanie wykazać, że nawet w temperaturze pokojowej ceramika spiekana z polem elektrycznym zaskakująco odkształca się przed pęknięciem."

Badanie to pokazuje, że zastosowanie pola elektrycznego sprawia, że materiał jest prawie tak łatwo przekształcany jak metal w temperaturze pokojowej. Lepsza plastyczność oznacza z kolei większą wytrzymałość mechaniczną podczas pracy w stosunkowo niskich temperaturach.

Xinghang Zhang, współautor, podkreślił nowe mozliwości tak tworzonej ceramiki: „Te plastyczne materiały znajdują wiele ważnych technologicznie zastosowań. Mogą być stosowane do operacji obronnych, produkcji samochodów, komponentów reaktorów jądrowych i urządzeń zrównoważonej energii".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; eurekaalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :