
Zespół naukowców z Purdue University opracował proces, który sprawia, że ceramika jest bardziej plastyczną i trwałą. Jest to tzw. „spiekanie błyskawiczne", które dodatkowo obejmuje zastosowanie pola elektrycznego w ramach konwencjonalnego procesu stosowanego do formowania elementów z ceramiki.
Haiyan Wang, profesor inżynierii, powiedział: „Byliśmy w stanie wykazać, że nawet w temperaturze pokojowej ceramika spiekana z polem elektrycznym zaskakująco odkształca się przed pęknięciem."
Badanie to pokazuje, że zastosowanie pola elektrycznego sprawia, że materiał jest prawie tak łatwo przekształcany jak metal w temperaturze pokojowej. Lepsza plastyczność oznacza z kolei większą wytrzymałość mechaniczną podczas pracy w stosunkowo niskich temperaturach.
Xinghang Zhang, współautor, podkreślił nowe mozliwości tak tworzonej ceramiki: „Te plastyczne materiały znajdują wiele ważnych technologicznie zastosowań. Mogą być stosowane do operacji obronnych, produkcji samochodów, komponentów reaktorów jądrowych i urządzeń zrównoważonej energii".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; eurekaalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl