![Pierwsze na świecie magnetyczne mydło [wideo]](/mainlibrary/43x216x144x42749x0/magnetic-jpg.jpeg)
W Wielkiej Brytanii opracowano ciekły surfaktant, który można przemieszczać za pomocą pola magnetycznego. Związek ten może posłużyć do stworzenia mydeł lub detergentów, których działanie można kontrolować za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego.
Zespół naukowców pod przewodnictwem JulianEastoe z Uniwersytetu Bristol w Wielkiej Brytanii wziął do badań konwencjonalny surfaktant i zmieszał go z solami żelaza, co spowodowało wymianę oryginalnego anionu jonem zawierającym atom żelaza. Otrzymany w ten sposób ciekły środek powierzchniowo czynny podatny jest na działanie pola magnetycznego. Widać to, gdy pionowo rozmieszczone krople surfaktanta są odchylane przez magnes. Jeszcze lepiej efekt widać, gdy krople surfaktanta przykryte rozpuszczalnikiem organicznym pod wpływem magnesu wydostają się na powierzchnię pokonując siłę grawitacji i napięcie powierzchniowe rozpuszczalnika.
Za pomocą techniki małokątowego rozpraszania neutronów (SANS) określono, że surfaktant tworzy klastry składające się z miceli o długości 10nm, w środku których zagregowane jest żelazo. Dzięki zgrupowaniu atomów żelaza w bliskiej odległości od siebie ich oddziaływanie z polem magnetycznym wpływa na ruch całego klastra.
W dalszym ciągu prowadzone są prace nad opracowaniem surfaktantów, które szybciej i z większą czułością reagowałyby na pojawienie się/zmianę natężenia pola magnetycznego. Tego typu substancję będą mogły pozwolić np. na lepszą kontrolę reakcji chemicznych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szkło laboratoryjne - do czego służy i jak je myć?
Szkło laboratoryjne to podstawowe wyposażenie każdego laboratorium. Szklane naczynia laboratoryjne wykorzystywane są do prac naukowych,...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-