Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-18
Perowskity o większej wydajności
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Podczas różnorakich badań wielokrotnie stwierdzano, że perowskity mają potencjał aby być wykorzystane do opracowania szeregu narzędzi technologicznych, w tym fotowoltaiki (PV) i optoelektroniki. Szczególnie obiecujące pod tym kątem były perwoskity halogenku ołowiu, zwłaszcza o konstrukcji ABX, gdzie A to kation organiczny, B – ołów lub cyna, a X – halogenek.

Tego typu materiały mają właściwości, dzięki którym wykonane z nich ogniwa słoneczne osiągają sprawność konwersji energii (PCE) na poziomie równym lub wyższym konwencjonalnym ogniwom wykonanym z krzemu czy innych tradycyjnych surowców. Niestety wykazują również wady: szybką degradację i duże straty napięcia w obwodzie otwartym.

Aby móc wprowadzić je na większa skalę, naukowcy z University of Queensland, Swansea University i innych instytucji na całym świecie zaproponowali niedawno nową strategię, polegająca na zastosowaniu kropek kwantowych.

W przyszłości opracowana przez ten zespół strategia wymiany kationów wspomagana ligandem OA może utorować drogę do bardziej wydajnych i stabilnych ogniw słonecznych i technologii optoelektronicznych, które jednocześnie będą bardziej stabilne i elastyczne.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; nature.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także