Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-12-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-28
Pamięć materiałów umożliwi tworzenie nowych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z University of Chicago wykazali, że niektóre rodzaje materiałów mają „pamięć" odnośnie tego, jak były przetwarzane i przechowywane. W miarę starzenia się „zapamiętują" one wcześniejsze naprężenia i siły zewnętrzne, które na nie oddziaływały. Odkrycie to naukowcy i inżynierowie mogą wykorzystać do stworzenia zupełnie nowych materiałów o niezwykłych właściwościach.

Andrea Liu i Sidney R. Nagel od wielu lat pracują razem nad nowymi materiałami. W tym badaniu chcieli sprawdzić, czy mogą wykorzystać „pamięć" nieuporządkowanego materiału z wcześniejszych naprężeń, jakie napotkał, aby przekształcić go w coś nowego.

Najpierw przeprowadzili symulacje komputerowe, a następnie wykorzystali materiał podobny do styropianu. Zastosowali stały nacisk na materiał i pozostawili do naturalnego starzenia.

Liu powiedział: „Wszystko się dostosowało. Zmieniło się z normalnego materiału w mechaniczny metamateriał". Ten niewiarygodnie prosty sposób jest wielkim krokiem w dziedzinie materiałoznawstwa. Umożliwia tworzenie surówców o określonych strukturach be potrzeby stosowania sprzętu o wysokiej rozdzielczości czy modyfikacji na poziomie atomowym.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :