Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-12
Otwarto Centrum Optyki Kwantowej w Toruniu
Otwarto Centrum Optyki Kwantowej w Toruniu
Otwarto Centrum Optyki Kwantowej w Toruniu
30 września 2011 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Optyki Kwantowej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Radzimiński oraz prof. Andrzej Jamiołkowski - rektor UMK z okresu występowania uczelni z wnioskiem o dofinansowanie projektu. Po oficjalnej uroczystości laboratoria Centrum udostępniono zaproszonym gościom do zwiedzania.

Kilka lat temu w oparciu o bogate doświadczenie Instytutu Fizyki UMK, z inicjatywy Rektora, prof. Andrzeja Jamiołkowskiego podjęto decyzję o rozbudowie WFAiIS i utworzeniu w Instytucie Fizyki Centrum Optyki Kwantowej (COK). Na początku 2007 roku projekt COK wpisano na ministerialną listę projektów kluczowych, przewidzianych do finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – projekt „Rozbudowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu - utworzenie Centrum Optyki Kwantowej - zastosowania w naukach przyrodniczych i biomedycznych”. 30 marca 2009 pomiędzy OPI (instytucją wdrażającą) a UMK podpisana została umowa o finansowaniu budowy COK. Na realizację tego projektu przeznaczono 25 870 000 zł, z czego 85% środków pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15% z budżetu państwa.

Wyposażenie Centrum w aparaturę naukowo-badawczą na najwyższym światowym poziomie pozwoli pod względem infrastruktury zrównać poziom naszych badań z najlepszymi laboratoriami europejskimi w tej dziedzinie. Umożliwi także kształcenie studentów i doktorantów na coraz wyższym poziomie.

Konieczność zbudowania Centrum uzasadniona została szybkim rozwojem fizyki laserów i optyki kwantowej. Postęp w tych dziedzinach umożliwia z jednej strony pozyskiwanie precyzyjnej informacji o własnościach układów fizycznych i kontrolę ich dynamiki, a z drugiej strony sprzyja szerokiemu stosowaniu metod optycznych w naukach przyrodniczych i biomedycznych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
fizyka.umk.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także