
Niektóre z materiałów mają tzw. pamięć kształtu. Oznacza to, że w odpowiedzi na określone bodźce mogą go zmieniać, aby po zastosowaniu innych wrócić do formy wyjściowej. Przykładem mogą być wyprostowane włosy, które pod wpływem wilgoci zaczynają się kręcić. Co by było, gdyby inne materiały miały takie właściwości?
Badacze z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) opracowali biokompatybilny materiał, który można wydrukować w 3D w dowolnym kształcie, a ponadto zaprogramować z odwracalną pamięcią kształtu. Jest on wykonany z keratyny, którą badacze wyekstrahowali z resztek wełny Agora używanej do produkcji tekstyliów.
Badanie to pokazuje, jak można ograniczyć ilość odpadów w przemyślę modowym. Kit Parker z SEAS powiedział: „Dzięki temu projektowi pokazaliśmy, że nie tylko możemy poddać recyklingowi wełnę, ale możemy zbudować z niej rzeczy, których nigdy wcześniej nie wyobrażano".
Wyobraźmy sobie bowiem koszulkę z chłodzącymi otworami wentylacyjnymi, które otwierają się pod wpływem wilgoci i zamykają po wyschnięciu. Albo odzież w jednym rozmiarze, która dopasowuje się do wymiarów danej osoby.
Parker podsumował: „Niezależnie od tego, czy używasz takich włókien do produkcji biustonoszy, których rozmiar i kształt można dostosować każdego dnia, czy też próbujesz wytwarzać aktywujące tkaniny do celów medycznych, możliwości są szerokie i ekscytujące".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- seas.harvard.edu; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rola koszulek ESD w ochronie elektroniki
Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) to kwestia powszechnie znana wśród producentów elektroniki. Jednak jakie korzyści może...
-
Maszyny do przemysłu – walcarki i szlifierki
Nowoczesny przemysł nie mógłby funkcjonować bez zaawansowanych maszyn precyzyjnych, które odpowiadają za kształtowanie, wykańczanie i obróbkę...
-
-
-
-
-
-