Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-01-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-01-02
Obrazy komórek tworzone przy pomocy drukarki 3D
Foto: National Eye Institute/sciencedaily.com
Foto: National Eye Institute/sciencedaily.com

W połowie grudnia minionego roku opublikowano wyniki przełomowej pracy dotyczącej tworzenia obrazów komórek oka z zastosowaniem technologii atramentowej. Jak na razie drukarki atramentowej użyto do uzyskania obrazu komórek siatkówki oka pobranych od szczurów.

Profesor Keith Martin oraz doktor Barbara Lorber z Uniwersytetu w Cambridge, którzy kierowali pracami nad nową techniką obrazowania komórek oka, zaznaczają, że utrata komórek nerwowych siatkówki jest charakterystyczna dla wielu chorób oczu prowadzących do ślepoty. Siatkówka stanowi doskonale zorganizowaną strukturę, w której wzajemne rozmieszczenie komórek stanowi kluczową rolę w funkcjonowaniu wzroku. Obrazowane podczas badań komórki pochodziły z siatkówki szczurów, a konkretniej z siatkówkowych komórek zwojowych, które przenoszą informacje z oka na niektóre części mózgu i komórki glejowe, które zapewniają wsparcie i ochronę neuronów. Prowadzone przez zespól naukowy badania mają bardzo wczesny charakter, ale ich celem jest rozwijanie technologii służącej wykorzystaniu komórek nerwowych do leczenia zaburzeń w obrębie siatkówki.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali w drukarce atramentowej urządzenie piezoelektryczne, które w wyniku impulsu elektrycznego powoduje zmianę wymiaru i wysuwa komórki do specjalnej dyszy. Ponadto w badaniach używano nagrywarki video o dużej rozdzielczości.

Dodawanie jakiegokolwiek płynu do komórek zawsze zaburza rzeczywisty obraz dlatego istotnym elementem w opracowaniu metody drukowania 3D było dostosowanie samego atramentu, w tym jego lepkości i napięcia powierzchniowego. Po uzyskaniu pierwszego obrazu komórki, rozpoczęto dalsze testy i próby druku w celu zweryfikowania, jaki odsetek komórek przeżywa cała procedurę obrazowania i jak wpływa ona na zdolność wzrostu.

Autorzy przedstawionych badań chcą wydrukować pozostałe komórki siatkówki oraz sprawdzić stopień wrażliwości fotoreceptorów na stosowany podczas druku atrament. Ponadto naukowcy planują dopracować proces drukowania tak, aby był on odpowiedni dla celów komercyjnych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także