Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-14 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-14
Nowy mikroskop elektronowy na Uniwersytecie Gdańskim

Nowy mikroskop elektronowy na Uniwersytecie Gdańskim
Projekt „Fizyka dla przyszłości” przewiduje zakup kompletnego wyposażenia nowoczesnego, dydaktycznego laboratorium fizycznego dla studentów i doktorantów kierunku Fizyka Uniwersytetu Gdańskiego. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi około 3,5 mln złotych. 25 % tych kosztów ponosi Uniwersytet Gdański ze środków własnych. Jest on realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 ; Oś Priorytetowa 2. Społeczeństwo Wiedzy, Działanie 2.1. Infrastruktura edukacyjna i naukowo-badawcza.
13 stycznia zostały wykonane pomiary próbne na skaningowym mikroskopie elektronowym TM – 1000 – nowości na rynku mikroskopów elektronowych. Poprzedził je wykład teoretyczny poświęcony możliwościom zastosowań tego sprzętu. Zakupiony dla laboratorium studenckiego UG mikroskop jest drugim takim mikroskopem w Polsce. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii ten mikroskop jest kompaktowy, prosty w obsłudze, ma przyjazne oprogramowanie, małe rozmiary.
Celem projektu jest stworzenie nowoczesnego, dydaktycznego laboratorium fizycznego dla studentów Fizyki wszystkich trzech stopni i wszystkich specjalizacji. Laboratorium studenckie ma być wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową o standardzie światowym, najnowsze komputery i oprogramowanie. Przyniesie to wzrost jakości kształcenia na tym kierunku.
Od kwietnia do końca sierpnia minionego roku pomieszczenia Instytutu Fizyki Doświadczalnej były przystosowywane do potrzeb stworzenia w nich tego laboratorium. Od września 2009 roku rozpoczęły się dostawy nowego sprzętu. Obecnie około 75 % sprzętu przewidzianego do zakupu na potrzeby nowego laboratorium znajduje się już w jego pomieszczeniach. Jego montaż, uruchomienie, pomiary testowe zajmą jeszcze kilka miesięcy.
Nowe laboratorium będzie dysponowało 40 stanowiskami doświadczalnymi do weryfikacji fundamentalnych aspektów fizyki i do nauki zastosowań fizyki współczesnej z zakresu m.in.: fizyki atomowej, spektroskopii molekularnej, fizyki laserów, fizyki ciała stałego, fizyki biomedycznej, kwantowej informacji.
Kilka przyrządów będzie ewenementem w skali krajowej przewyższającym jakość przyrządów, jakimi w tej chwili dysponują pracownie naukowe polskich uczelni. Takimi przyrządami będą np. w pełni zautomatyzowany spektrometr ramanowski Aramis (pierwszy taki przyrząd w Polsce) czy spektrofluorymetr Fluoromax – 4 P.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- univ.gda.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe zagrożenia i substancje w wodzie pitnej
Zagrożenia związane z nowymi substancjami i materiałami, które dotychczas nie były z różnych przyczyn regularnie monitorowane w wodach...
-
Wagi elektroniczne przemysłowe — przegląd dostępnych rozwiązań na rynku
No dobra — nie oszukujmy się. Gdy ktoś po raz pierwszy siada do tematu wag przemysłowych, w głowie ma zazwyczaj jedno wielkie... „?!?". Bo skąd u...
-
-