Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-27
Nowy materiał w elektronice
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z University of Bayreuth odkrył materiał, którego struktura i właściwości elektroniczne zmieniają się znacząco po schłodzeniu do 2 stopni Celsjusza. Co więcej, gdy znajduje się on w takim stanie, możliwe jest dostosowywanie odległości między atomami żelaza za pomocą wiązki światła. Otwiera to niezwykłe możliwości zastosowań w dziedzinie technologii informatycznych.

Jest to niezwykład postać tlenku żelaza o wzorze Fe₅O₆. Został wyprodukowany w laboratorium Bawarskiego Instytutu Badawczego Geochemii Doświadczalnej i Geofizyki (BGI) z Uniwersytetu w Bayreuth. Po jego schłodzeniu wiązka światła jest w stanie zerwać wiązanie łączące atomy. W efekcie jony żelaza zaczynają się poruszać.

Dr Sergey Ovsyannikov z BGI wyjaśnia: „Ten ukierunkowany wpływ na odległości atomowe w temperaturach lodówki, które są łatwe do osiągnięcia w przemyśle, ma ogromny potencjał do zastosowania w sektorze IT. Może być użyty na przykład w komputerach kwantowych, do przechowywania elementów o wymiarach zaledwie kilku nanometrów lub do równie małych przełączników".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
uni-bayreuth.de; innovations-report.com;
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :