
Zespół z University of Bayreuth odkrył materiał, którego struktura i właściwości elektroniczne zmieniają się znacząco po schłodzeniu do 2 stopni Celsjusza. Co więcej, gdy znajduje się on w takim stanie, możliwe jest dostosowywanie odległości między atomami żelaza za pomocą wiązki światła. Otwiera to niezwykłe możliwości zastosowań w dziedzinie technologii informatycznych.
Jest to niezwykład postać tlenku żelaza o wzorze Fe₅O₆. Został wyprodukowany w laboratorium Bawarskiego Instytutu Badawczego Geochemii Doświadczalnej i Geofizyki (BGI) z Uniwersytetu w Bayreuth. Po jego schłodzeniu wiązka światła jest w stanie zerwać wiązanie łączące atomy. W efekcie jony żelaza zaczynają się poruszać.
Dr Sergey Ovsyannikov z BGI wyjaśnia: „Ten ukierunkowany wpływ na odległości atomowe w temperaturach lodówki, które są łatwe do osiągnięcia w przemyśle, ma ogromny potencjał do zastosowania w sektorze IT. Może być użyty na przykład w komputerach kwantowych, do przechowywania elementów o wymiarach zaledwie kilku nanometrów lub do równie małych przełączników".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- uni-bayreuth.de; innovations-report.com;

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metrologia w służbie logistyki
Dr inż. Bogusław Herod W wielu działaniach logistycznych istnieje konieczność transportu, magazynowania, a następnie dystrybucji towarów...
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
-