Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-03 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-03
Nowy materiał MOF o wysokiej porowatości

Nowy materiał MOF o wysokiej porowatości
MOF (metal-organic framework) są krystalicznymi polimerami koordynacyjnymi, których struktura składa się z dwu typów elementów budulcowych: węzłów (stanowiących atomy metalu) oraz łączników zbudowanych z cząsteczek organicznych. Pomiędzy tymi elementami występują puste przestrzenie tworzące struktury podobne do występujących np. w zeolitach. Podobnie zresztą jak w przypadku zeolitów (np. ZSM-5) również polimerom MOF nadaje się numery. Adam J. Matzger wraz ze współpracownikami z University of Michigan wzięli do badań MOF-5 zbudowany z atomów cynku oraz kwasu tereftalowego oraz MOF-177 w którym składnikiem organicznym jest tris(4-karboksyfenylo)benzen będący kwasem o 3 grupach karboksylowych.
Ze względu na inną liczbę grup kwasowych w łącznikach (kwasach karboksylowych) otrzymane polimery miały odmienną strukturę porowatą. Grupa Matzgera postanowiła na bazie MOF-5 i MOF-177 stworzyć nowy polimer, w którym znalazłyby się łączniki o dwu różnych funkcyjnościach (2 i 3). Takie materiały były już otrzymywane w przeszłości, jednak zamiast polimeru o zdefiniowanej strukturze otrzymywano kopolimer statystyczny lub osobne kryształy MOF-5 i MOF-177.
Tym razem jednak efekty przeszły oczekiwania – otrzymano nowy materiał przewyższający powierzchnią właściwą poprzednio otrzymane. Obliczono, że powierzchnia właściwa University of Michigan Crystalline Material-1 (UMCM-1) wynosi 4,730 m kw./g. Jest to najwyższa powierzchnia właściwa dla uzyskanych dotąd materiałów mezoporowatych.
Struktura UMCM-1 składa się z sześciu mikroporowatych jam o średnicy 1,4 nm, które otaczają heksagonalny kanał o średnicy 3,2 nm. Matzger uważa, że w przyszłości w wolnych przestrzeniach struktur UMCM-1 będzie możliwość uwięzienia cząsteczek metanu lub nawet wodoru, co stanowiłoby duży krok w kierunku gospodarki „wodorowej”.
Jak mówi Matzger co roku otrzymuje się wiele typów nowych polimerów z grupy MOF, jednak ich syntez opiera się jedynie na zmianie metalu, organicznego łącznika i warunków reakcji. Natomiast UMCM-1 jest przykładem na to, że koncepcja polimerów koordynacyjnych, w których odpowiednio dobiera się różne łączniki może znacząco poszerzyć ilość dostępnych materiałów porowatych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- C&EN , Angew. Chem

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe możliwości łączenia materiałów. Gdzie sprawdzą się taśmy VHB?
Taśmy VHB stanowią praktyczną odpowiedź na rosnące potrzeby rynku przemysłowego. Z całego portfolio taśm VHB na uwagę zasługują te, które są...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-