Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-10-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09
Nowy detektor na bazie grafenu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Stworzone przez fizyków z MIPT urządzenie to szerokopasmowy detektor promieniowania terahercowego oparty na grafenie. Jego działanie opiera się na interferencji fal plazmowych. Może on być zastosowany w systemach komunikacyjnych i transmisji informacji nowej generacji, a także w sprzęcie medycznym.

Zakłócenia nie tylko są obecne w naszym otoczeniu, ale leżą także u podstaw wielu zjawisk, takich jak brzmienie instrumentów. Interferencja, czyli nakładanie się fal jest wykorzystywane przez różne urządzenia służące do określania składu chemicznego czy właściwości fizycznych.

Chociaż zjawisko to było przedmiotem wielu badań, to dopiero opisywanie badanie wykazało, jak odpowiedź detektora zależy od polaryzacji padającego promieniowania. Jego autorzy wyjaśnili również, dlaczego tak jest.

Jakow Matyuszkin z Laboratorium Materiałów Nanowęglowych MIPT powiedział: „Detektor składa się z płytki krzemowej i malutkiego kawałka grafenu, który jest połączony z dwoma płaskimi elektrodami ze złota, których kształt sprawia, że ​​detektor jest wrażliwy na polaryzację i fazę padającego promieniowania.".

Dodatkowo, ważną cechą fal Thz jest fakt, że przechodzą przez żywą tkankę i ulegają częściowej absorpcji, ale nie powodują jonizacji, a zatem nie szkodzą ciału, co je odróżnia od promieni rentgenowskich.

Nowy detektor może okazać się przydatny w budowaniu systemów komunikacji i transmisji informacji, które działają na częstotliwościach THz i sub-THz.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także