Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-23
Nowy czujnik do kontroli obiektów
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nanogeneratory to narzędzia, które mogą przekształcić energię mechaniczną lub cieplną w elektryczność. Występują one w trzech kluczowych projektach: piezoelektrycznym, tryboelektrycznym i piroelektrycznym. Te ostatnie zbierają energię cieplną i w ostatnich latach stały się coraz bardziej popularne. Jednak ich wydajność wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Zespół z National University of Singapore opracował czujniki właśnie w oparciu o takie nanogeneratory. Jak powiedział Tao Chen, jeden z naukowców: „Roboty są nie tylko szeroko stosowane w automatycznych liniach produkcyjnych i rozrywkowych, ale mogą mieć również zastosowania medyczne, lotnicze i wojskowe. Aby umożliwić skuteczne interakcje między ludźmi i zautomatyzowanymi systemami, potrzebne są mechanizmy sterujące, które potrzebują analiz, instrukcji i obliczeń."

W tym właśnie celu naukowcy opracowali czujnik taśmy tryboelektrycznej (TSS) do kontrolowania obiektu w przestrzeni. „Nasz system TSS może zwiększyć wydajność robotów w różnych środowiskach, w tym podmorskich i kosmicznych" - powiedział Chen.

We wstępnej demonstracji naukowcy wykorzystali swoje urządzenie do sterowania nanomanipulatorem w zadaniu skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM). Umożliwiło im ono obsługiwać nanorurki węglowe i pomyślnie zakończyć ekstrakcję nanorurek węglowych.

Tao Chen podsumował: „Zebrane przez nas wyniki potwierdzają wydajność urządzenia w aplikacjach percepcyjnych i sterujących, które są istotne dla takich dziedzin, jak robotyka, VR i IoT".

 

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; ece.nus.edu.sg

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :