Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22
Nowy bezkwasowy sposób recyklingu
Nowy bezkwasowy sposób recyklingu
Nowy bezkwasowy sposób recyklingu

Opracowany przez naukowców z CMI (Critical Materials Institute) proces rozpuszcza magnesy w roztworze bezkwasowym i odzyskuje elementy rzadkich gleb o wysokiej czystości. W przypadku rozdrobnionych odpadów elektronicznych zawierających magnes nie jest konieczna wstępna obróbka, taka jak np. sortowanie.

Rzadkie gleby są niezbędne dla wielu technologii i stanowią kluczowe składniki najsilniejszych na świecie magnesów, ale jest ich wciąż za mało. Recykling jest możliwym rozwiązaniem tego problemu, ale do tej pory stał przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi i ekologicznymi. Zdaniem czołowego badacza Ikenna Nlebedim z CMI, dzięki nowej metodzie udało się przezwyciężyć kilka przeszkód dla ekologicznej opłacalności recyklingu metali ziem rzadkich.

"Trudność z tradycyjnymi metodami hydrometalurgicznymi recyklingu metali ziem rzadkich polega na tym, że konieczne jest stosowanie niebezpiecznych kwasów mineralnych, co stanowi szereg problemów z punktu widzenia ekonomicznego i środowiskowego" - powiedział Nlebedim. "Wytwarzaja się toksyczne opary. Kwasy muszą być stosowane, a więc muszą powstawać i toksyczne odpady."

Nowy proces został zastosowany do materiałów otrzymanych z zakładów przetwórczych w Stanach Zjednoczonych. "Technologia ta jest wybiórcza w odzyskiwaniu pierwiastków ziem rzadkich, nawet z zawierających magnes elektronicznych odpadów" - powiedział Nlebedim. Ze zniszczonych komputerowych dysków twardych selektywnie usuwano te pierwiastki bez konieczności wstępnego sortowania lub zatężania zawartości magnesu w materiałach, co dodatkowo zmniejsza koszty i ilość kroków. Rezultatem jest uzyskanie tlenków metali ziem rzadkich o wysokiej czystości, bez wytwarzania oparów lub stosowania niebezpiecznych kwasów mineralnych. W procesie dalszego recyklingu można odzyskać także cenne produkty uboczne, takie jak miedź, nikiel i chrom.

"Dostępne metody odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich są rzadko opłacalne"- powiedział inny badacz Denis Prodius. "Ta metoda nie tylko je odzyskuje, ale daje również i inne materiały rynkowe. Produkty uboczne płacą za substancje chemiczne wykorzystywane w procesie recyklingu".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także