
Każdy żywy organizm zbudowany jest z komórek, które, pomimo nieraz daleko posuniętej specjalizacji pełnionych funkcji, charakteryzują się dużym podobieństwem reakcji zachodzących w ich wnętrzach. Organelle, będące ich wewnętrznymi strukturam, są od dawna znane. Należą do nich m. in. chloroplasty, mitochondria i rybosomy. Jednak nie dawno okazało się, że w komórkach jest jeszcze jedno organellum, dotąd niepoznane, odpowiedzialne za produkcję tanin.
Nowe komórki naukowcy z Narodowego Instytutu Badań Rolniczych we Francji (INRA) nazwali tanosomami i odkryto je w komórkach większości roślin lądowych. Odpowiadają one za produkcję taniny, substancji chemicznej, którą rośliny wykorzystują do ochrony przed drapieżnikami, patogenami, promieniowaniem UV. To ta substancja odpowiedzialna jest za cierpki smak roślin oraz ich ciemniejszy kolor chroniący przed słońcem. Przez człowieka wykorzystywana jest w przemyśle farbiarskim, garbarskim, winiarskim, herbacianym, a także w produkcji barwników. Dotychczas wiedziano tylko, że taniny gromadzą się w komórkach w wakuolach, ale nie znano mechanizmu ich powstawania. Dopiero odkrycie naukowców z INRA pozwoliło wyjaśnić tę kwestię.
Odkrycie tanosomów było możliwe dzięki zastosowaniu wielości metod i technik badawczych oraz multidyscyplinarnego podejścia do problemu. Co ciekawe, na początku wyizolowane przez zespół naukowców tanosomy zostały pomylone z chloroplastami, dopiero później stwierdzono, iż to zupełnie odrębne organellum komórkowe o odmiennych funkcjach. Odkrycie było tak wielkim zaskoczeniem, że wielokrotnie sprawdzano uzyskane wyniki za pomocą kilkunastu różnych metod mikroskopowych i biochemicznych. Pozwoliło to jednak na przedstawienie zupełnie nowego modelu działania komórek.
Dokładne informacje na temat przeprowadzonych badań i ich wyników można odnaleźć w "Annals of Botany".
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- odkrywcy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czujnik specjalny do wiarygodnych pomiarów pH sera
Pomiar pH sera przy pomocy tradycyjnych czujników posiadających ceramiczne złącze może być kłopotliwy. Ser ma stałą konsystencję oraz zawiera...
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
-
-
-
-