Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-13   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-13
Nowatorski materiał sprzeczny wewnętrznie
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy pod wodzą Uniwersytetu w Bayreuth stworzyli nieznany dotąd materiał na bazie azotku renu. Ten bardzo twardy metalowy przewodnik może wytrzymać ekstremalne ciśnienia, co czyni go odpornym niczym diament. Dzięki połączeniu uważanych za niekompatybilne do tej pory właściwości stanie się on prawdopodobnie atrakcyjnym bohaterem zastosowań technologicznych.

Bardzo długo uważano, że znalezienie związku, który byłby przewodnikiem, a jednocześnie byłby bardzo wytrzymały i nieściśliwy jest praktycznie niemożliwe. Badanie naukowców z Bayreuth zdaje się zaprzeczać tym tezom.

Dr Maxim Bykov powiedział: „Struktura krystaliczna, którą odkryliśmy, bardzo nas zaskoczyła: zawiera zarówno pojedyncze atomy azotu, jak i mostki azotowe N-N, w których dwa atomy azotu są silnie związane ze sobą. Stwarza to oczywiście bardzo wysoką odporność na ciśnienie działające na kryształy z zewnątrz".

Z kolei prof. Leonid Dubrovinsky z Bavarian Geo Institute, który koordynował międzynarodowe prace badawcze, podsumował: „Udało nam się zrobić coś, co zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami nie powinno być w ogóle możliwe, co powinno stymulować i zachęcać do dalszych prac teoretycznych i eksperymentalnych w dziedzinie syntezy materiałów wysokociśnieniowych".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
uni-bayreuth.de; innovations-report.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :