
Nieznana dotąd reakcja sprzęgania umożliwiła połączenie dwóch dodatnio naładowanych związków boru. Powstał w ten sposób polimer złożony z atomów tego pierwiastka.
Chemia syntetyczna wykorzystuje różnego rodzaju metody łączenia małych elementów w większe molekuły. Przykładem jest łączenie typu węgiel-węgiel w procesie zwanym krakingiem ropy naftowej, który służy do produkcji tworzyw sztucznych i środków farmaceutycznych.
Naukowcy z Instytutu Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu w Heidelbergu swoją uwagę skupili na łączeniu atomów boru. Zazwyczaj tworzenie nowych, większych molekuł powstaje na zasadzie sprzęgania większych elementów, jednak zespół pod kierownictwem profesora Hansa-Jörga Himmela z Katedry Chemii Nieorganicznej w Heidelbergu odkrył reakcje sprzęgania poprzez wieloośrodkowe oddziaływanie, w którym dwie dodatnio naładowane cząsteczki boru łączaą się ze sobą. Produktem tej reakcji jest związek zbudowany z czterech atomów boru. Jest on bazą do tworzenia bardziej złożonych łańcuchów.
Zespół Himmela prowadzi badania w kierunku otrzymywania polimerów boru, które mogą zostać wykorzystane w tworzeniu elementów o wysokim przewodnictwie elektrycznym. Polimery zbudowane z boru mogą stanowić alternatywę dla materiałów krzemowych i tym samym mieć w przyszłości ogromne znaczenie technologiczne.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- labnews.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...