
Pojedyncze fotony mają szerokie zastosowanie.
Są one potrzebne do kryptografii kwantowej i komputerów kwantowych. Jednak ich pozyskiwanie należy do trudnych zadań. Fizycy z Leiden, dzięki serii eksperymentów, opisali na to nowy sposób.
Światło może być bogatym źródłem informacji. Może bowiem różnić się kolorem, intensywnością, polaryzacją i rodzajem błysków. Zwykle składa się ono z niezliczonych cząstek - fotonów. Jeśli jednak skupić się na analizie pojedynczej cząstki, można uzyskać dostęp do zupełnie innego poziomu informacji. Ten wyższy poziom to zjawiska kwantowe, takich jak spin i splątanie. Dzięki nim możliwa jest komunikacja o najwyższym stopniu tajności lub rozwiązywanie skomplikowanych problemów matematycznych przy pomocy komputerów kwantowych.
Wytwarzanie pojedynczych fotonów nie jest jednak takie proste. Naukowcy od lat szukali sposobów, aby zrobić to w najłatwiejszy sposób. Dotychczasowa metoda wygląda następująco: laser świeci na dużym sztucznym atomie - kwantowej kropce - wewnątrz jamy optycznej. Wnęka wychwytuje światło lasera, które w dalszym ciągu odbija się, aż trafi kropkę kwantową. W jej obrębie elektron zostaje pobudzony, po czym powraca do swojego pierwotnego poziomu energetycznego, emitując pojedynczy foton.
Problem polega jednak na tym, że uzyskanie zjawiska leżącego u podstaw metody, czyli "blokowania fotonów", jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, że jakiekolwiek resztkowe światło laserowe niszczy pojedynczą cząstkę.
Naukowcy z Leiden, dzięki licznym eksperymentom fizycznym, wpadli na innych pomysł. W ich metodzie, nazywanej niekonwencjonalną blokadą fotonów, kropka kwantowa w jamie jest wzbudzana przez światło o pewnej polaryzacji. Wiązka pojedynczych fotonów powstaje dzięki interferencji kwantowej. "Nasza metoda działa poprzez zasadniczo odmienny mechanizm fizyczny" - mówi główny autor Henk Snijders. "To sprawia, że jest to interesujące odkrycie."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- phys.org; thoughtco.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Spektrometria mas w zastosowaniach przemysłowych – precyzyjna analiza składu...
W zaawansowanej analizie chemicznej coraz większą rolę odgrywa spektrometria mas (MS, Mass Spectrometry) – technika pozwalająca na niezwykle...
-
-
-