Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-18 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-18
Nanotechnologia: Przełom w technice MRI

Nanotechnologia: Przełom w technice MRI
W technice MRI stosuje się dotychczas takie kontrasty jak: ferromagnetyki, metaloporfiryny, związki gadolinu. Pomimo coraz to nowych związków używanych na kontrasty ich wadą jest ograniczony zakres działania i w związku z tym słabej jakości obrazy lub szkodliwość dla zdrowia.
Według profesora Taeghwana Hyeona, prowadzącego wspólne badania kilku koreańskich instytutów naukowych, w tym Narodowy Uniwersytet w Seulu, zsyntetyzowane nanocząstki, połączone z odpowiednimi przeciwciałami skierowanymi np. przeciwko komórkom nowotworowym, mogą służyć jako czynniki wskazujące precyzyjnie lokalizację w organizmie zmienionych chorobowo tkanek.
Zastosowanie nanocząstek tlenku manganu z otoczką utworzoną na bazie glikolu polietylenowego w badaniach MRI prowadzonych na myszach umożliwiło nie tylko bezproblemowe (tzn. nie obarczone szkodliwymi skutkami ubocznymi) badania, ale również pozwoliło na otrzymanie bardzo wyraźnych obrazów.
Odpowiednio modyfikując wielkość nanocząstek tlenku manganu podczas etapu ich syntezy można otrzymać związek kontrastowy, którego cząstki mają wielkość 25 nanometrów, co daje w efekcie obraz MRI o najwyższej jakości oraz pozwala na badanie głęboko umieszczonych tkanek m. in. wątroby oraz mózgu. Badanie tych tkanek za pomocą MRI było dotąd praktycznie niemożliwe.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Grawimetria w bioreaktorze
Grawimetryczne sterowanie dozowaniem wykorzystuje pomiar masy do stworzenia wydajnej metody kontrolowania przepływu cieczy do bioreaktora. Wagową...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-