Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-06   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-06
Nanoprzewody zamiast pryzmatu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Cambridge, współpracując z kolegami z Wielkiej Brytanii, Chin i Finlandii, zaprojektował najmniejszy w historii spektrometr. Urządzenie to, 1000 razy cieńsze od ludzkiego włosa, może zostać wykorzystane m.in. do oceny żywności, jakości leków, a nawet wykrywania podrobionych przedmiotów. Wszystko z poziomu zwykłego smartfona.

Spektroskopia to dziedzina nauki zapoczątkowana w XVII wieku, kiedy to Izaak Newton spisał swoje obserwacje dotyczące rozszczepienia światła przez pryzmat. Obecnie spektrometry optyczne to urządzenia niezbędne w przemyśle i niemal w każdej dziedzinie badań naukowych. Większość z nich opiera jednak swoje działanie na tej samej zasadzie, co 300 lat temu. Stanowi to dość poważne ograniczenie, ponieważ spektrometry są zwykle bardzo duże i nieporęczne.

Naukowcy z University of Cambridge jednak pokonali to wyzwanie. Główny autor badań, Zongyin Yang z Cambridge Graphene Centre, powiedział: „Opracowaliśmy nanoprzewód, który pozwala nam pozbyć się elementów dyspersyjnych, takich jak pryzmat, tworząc znacznie prostszy, ultraminiaturyzowany system, niż pozwalają na to konwencjonalne spektrometry".

Podejście to umożliwi bezprecedensową miniaturyzację urządzeń spektroskopowych i zintegrowanie ich ze smartfonami. Naukowcy wyrażają nadzieję, że doprowadzi to do zupełnie nowej generacji ultrakompaktowych spektrometrów, które będą mogły być stosowane w szerokim zakresie zastosowań konsumenckich, badawczych i przemysłowych

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cam.ac.uk; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :