Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20
Nano-łańcuchy zwiększą pojemność akumulatorów
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

To jak długo wytrzymują akumulatory w naszych urządzeniach zależy od ilości jonów litu, które mogą być przechowywane w ujemnej elektrodzie, a ściślej rzecz biorąc w materiale, z jakiego jest ona stworzona. Te z nich, które charakteryzują się większą pojemnością są bardzo ciężkie i często charakteryzują się kształtem, który uniemożliwia im zastąpienie dobrego i sprawdzonego grafitu.

Badacze z Purdue University uczynili krok w kierunku pokonania tej przeszkody. Opracowali oni bowiem strukturę o kształcie podobnym do sieci - „nanochain" - antymonu. Jest to pierwiastek należący do grupy metaloidów, który cechuje się dużą pojemnością ładowania jonów litowych.

Niektóre akumulatory wykorzystują już składniki węglowo-metalowe zbliżone do elektrod z antymonu. Istotną przeszkodą pozostaje jednak fakt, że materiał ten ma tendencję do rozszerzania się w trakcie pobierania jonów litu, co stanowi zagrożenie w trakcie jego ładowania.

Dzięki zastosowaniu związków chemicznych naukowcy ułożyli cząsteczki antymonu w kształt sieci, który, dzięki istniejącym porom, nie ulega opisanej wyżej zmianie. Twierdzą oni, że konstrukcja elektrody może być skalowalna w przypadku większych akumulatorów. Co więcej, planują także przetestować akumulatory kieszonkowe.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; enn.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także