Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-01-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-16
Najmniejsi podwykonawcy - bakterie
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Natura nieraz już inspirowała naukowców. Tym razem badacze z University of Colorado Boulder opracowali nowe podejście do projektowania bardziej zrównoważonych budynków przy pomocy najmniejszych podwykonawców - bakterii.

Wil Srubar z Departamentu Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury, powiedział:„Używamy w naszych budynkach materiałów biologicznych, takich jak drewno, ale nie są one już żywe. Pytamy więc: dlaczego nie możemy utrzymać ich przy życiu i pozwolić, aby biologia również zrobiła coś pożytecznego?"

Takie budunki mogłyby pewnego dnia wyleczyć własne pęknięcia, zassać niebezpieczne toksyny z powietrza, a nawet świecić na polecenie. „Niebo jest granicą naszej kreatywności" - posumował Srubar.

Jak to osiągnęli? Przeprowadzili eksperymenty z cyjanobakteriami należącymi do rodzaju Synechococcus. W odpowiednich warunkach absorbują one dwutlenek węgla, którego potrzebują do wzrostu. A przy okazji wytwarzają węglan wapnia - główny składnik wapienia i cementu.

Następnie zaszczepili koloniami tych drobnoustrojów roztwór piasku i żelatyny. Przy odpowiednich warunkach węglan mineralizuje żelatynę, która wiąże piasek i cegłę.

Choć na razie są w fazie badań, to opracowane przez nakowców materiały mogą w przyszłości stanowić alternatywę dla stosowanych obecnie. Wytwarzanie samego cementu i betonu potrzebnego do budowy dróg, mostów i innych konstrukcji generuje prawie 6% rocznego światowego poziomu emisji dwutlenku węgla.


(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także