Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-29
Nagroda Young Researcher za "laboratorium na płytce"
Nagroda Young Researcher za laboratorium na płytce
Nagroda Young Researcher za "laboratorium na płytce"
Rozstrzygnięto konkurs Scopus-Perspektywy Young Researcher Award dla uczonych przed 30-tym rokiem życia o znaczących dokonaniach. Nagrody przyznano m.in. za prace nad „laboratorium na płytce”, czyli zminiaturyzowanymi urządzeniami do badań biotechnologicznych. Wyniki konkursu ogłoszono 23 listopada w Warszawie.

Międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy ustanowiły w 2008 r. nagrodę dla wybitnych młodych polskich naukowców, którzy mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia naukowe o dużym oddźwięku międzynarodowym.

W tegorocznej edycji konkursu laureatami zostali: Mgr inż. Elżbieta Jędrych, dr Marcin Gronowski i dr Bartosz Kempisty. W nagrodę młodzi uczeni otrzymają po 2 tys. euro na wyjazd na międzynarodową konferencję naukową.

Mgr inż. Elżbieta Jędrych z Politechniki Warszawskiej otrzymała nagrodę za prace nad stworzeniem urządzenia, które sama nazywa "laboratorium na płytce". "Chcę przenieść badania, które są wykonywane w klasycznych laboratoriach na mikroukład. Wewnątrz niego znajdą się mikrostruktury przygotowane do hodowli komórkowej" - powiedziała PAP laureatka. W takich mikrostrukturach będzie można hodować komórki zdrowe lub nowotworowe, a następnie badać je pod kątem toksyczności. Jak twierdzi badaczka, zastosowanie takiego narzędzia może zautomatyzować badania, przyspieszyć je i zmniejszyć ich koszt. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie szybsze zdiagnozowanie czy leczenie chorób nowotworowych. "Ze względu na małe objętości próbek rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego" - zapewniła Jędrych.

Drugi z laureatów - dr Bartosz Kempisty z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu opracował mikrochip pomagający w analizie zarodków zwierząt hodowlanych. "Chip jest pierwszym instrumentem elektronicznym, który jest w stanie szybko, obiektywnie, tanio i nieinwazyjnie określić jakość analizowanych komórek jajowych czy zarodków" - powiedział PAP dr Kempisty. Celem prowadzonego projektu jest stworzenie pierwszego na świecie systemu zdolnego do kodowania komórek. Uczeni opracują układ matematyczny, w którym każdej z komórek zostanie nadany odpowiedni kod liczbowy, odnoszący się do jej właściwości fizycznych. Gotowe chipy mogą być wszczepiane zarodkom bydła i świń.

Trzeci z laureatów - dr. Marcina Gronowskiego z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie – zajmuje się poznaniem cząsteczek występujących poza Ziemią, np. w międzygwiazdowych obłokach molekularnych. Najważniejszym zagadnieniem, który zajmuje się laureat jest zastosowanie chemii kwantowej w innych działach chemii. Dotychczas z powodzeniem badał oddziaływanie wybranych cząstek z promieniowaniem świetlnym.

Na konkurs zostało zgłoszonych około 300 kandydatów. W finale znaleźli się oprócz 3 wspomnianych laureatów również: dr Piotr Trocha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr inż. Andrzej Ruta z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; mgr inż. Cezary Samojłowicz z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie; mgr Julia Romanowska z Uniwersytetu Warszawskiego; dr Magdalena Matusiak-Małek z Uniwersytetu Wrocławskiego; dr Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; mgr inż. Krzysztof Churski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wyborcza.pl; perspektywy.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także