Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-10-24
Naczynie Dewara – sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć
Naczynie Dewara – sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Ciekły azot to substancja powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach. Jest to zasługa właściwości, jakie wykazuje. Ze względu na jego niską temperaturę wymaga się, aby przechowywać go w odpowiednim pojemniku – określany jest on jako naczynie Dewara. Ma ono zapewnić bezpieczeństwo oraz uchronić azot przed wyparowaniem. W dzisiejszym wpisie omówimy istotę tego pojemnika. Czytając dalej, dowiesz się m.in. tego, co to takiego i w jakich branżach się go stosuje.

 

Czym jest naczynie Dewara?

Temperatura wrzenia azotu sięga aż -196 stopni Celsjusza. Z tego względu nie może być on przechowywany w zwykłym pojemniku, gdyż szybko doszłoby do jego odparowania, bądź też odmrożenia powierzchni mających z nim bezpośredni kontakt. W 1892 roku powstała zatem specjalna konstrukcja zwana naczyniem Dewara, co jest nawiązaniem do nazwiska pomysłodawcy Jamesa Dewara.

Pojemnik składa się z podwójnych, oddzielonych od siebie ścianek. Łączą się one na samej górze, gdzie umieszczono szczelny korek. Pomiędzy ściankami znajduje się próżnia techniczna, wykazująca właściwości izolacyjne. Brak gazów doprowadza do konwekcji, w wyniku której spada przewodzenie energii cieplnej. W rezultacie temperatura działająca na pierwszą powłokę, słabiej oddziałuje na drugą. Dzięki temu niska temperatura azotu nie ulega zmianom, ani nie wpływa na otoczenie. Jednocześnie substancja może zostać utrzymana w jednym miejscu aż do momentu jej wykorzystania – bez obaw o to, że odparuje.

W przeszłości dewar wykonywało się głównie ze szkła. Dziś jednak stawia się na metal. To dlatego, że materiał ten jest w stanie stworzyć odpowiednie zabezpieczenie. Jednocześnie wykazuje też większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to ważne zwłaszcza podczas transportu.

 

W jakich branżach stosuje się naczynie Dewara?

Jak już wiesz, naczynie Dewara używane jest do przechowywania ciekłego azotu. W związku z tym jego zastosowanie będzie miało związek z wykorzystaniem tej substancji. Ono z kolei jest bardzo szerokie, dlatego też pojemnik służy na co dzień w wielu dziedzinach przemysłu i nauki. Korzystają z niego m.in.:

– laboratoria badawcze – zamrażanie żywych komórek;

– medycyna – różnorodne zabiegi z zakresu krioterapii, kriochirurgii i dermatologii;

– gastronomia – pokrywanie produktów warstwą lodu, co pozwala tworzyć zaskakujące kompozycje;

– technika laserowa przy obróbce metali – przecinanie blach stalowych i innych elementów metalowych;

– przemysł spożywczy – szybkie zamrażanie pokarmu bez wpływu na jego właściwości.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
cryogenshop.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także