Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-25 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-25
Mikroigły – koniec z bólem podczas iniekcji!

Mikroigły – koniec z bólem podczas iniekcji!
Sposobem na otrzymanie mikroigieł okazało się umiejętne dobranie monomerów oraz substancji pomocniczych, a następnie zastosowanie superszybkiego lasera inicjującego polimeryzację. Użyto techniki „dwufotonowej polimeryzacji” (2PP) dla zbudowania mikroigieł na bazie organiczno-ceramicznego monomeru. Technika ta polega w dużym uproszczeniu na precyzyjnym sterowaniu światłem laserów tak, aby fotony emitowane z obu laserów trafiały w cząsteczki monomeru w tym samym czasie i tworzyły się rodniki inicjujące miejscowo polimeryzację. Następnie sterując pozycją światła laserowego można precyzyjnie kontrolować kształt mikroigieł. Na końcu pozostaje jedynie etap odmycia powstałej „kształtki” (w tym przypadku matrycy mikroigieł) z nieprzereagowanego monomeru.
Technika ta przypomina produkcję elementów, wypełnień, tworzenie wydruków z monomerów podatnych na fotopolimeryzację, jednak o nieporównywalnie wiekszej precyzji.
Technika 2PP zdobywa uznanie w USA oraz Europie w medycynie klinicznej przy produkcji elementów wymagających dużej precyzji wykonania. Ponadto nie jest wymagana konieczność stosowania zasad tzw. „czystej produkcji”. Roger Narayan z „University of North Carolina” powiedział dla „Chemistry World”, że nowa technika jest już konkurencyjna pod względem ceny i mogłaby znaleźć szerokie zastosowanie, jednak wymagane jest zwiększenie wytrzymałości mikroigieł. Ten proces wymagał będzie 5-10 lat badań, jednak ich efekty mogą dać ulgę np. milionom diabetyków zmuszonych do częstych zastrzyków z insuliną.
Profesor Mark Prausnitz Georgia Instiute of Technology pracuje nad zastosowaniem mikroigieł, technik ultradźwiękowych i innych w kontrolowanym podawaniu leków. W jego opinii nowa technika produkcji mikroigieł pozwala na precyzyjne kontrolowanie ich geometrii oraz wielkości, a kombinacja materiału ceramiczno-polimerowego (dokładniej to ceramiki modyfikowanej związkami organicznymi) zapewnia wytrzymałość mechaniczną, możliwość produkcji na szeroką skalę oraz dostosowanie do specyficznych zastosowań.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Najważniejsze elementy wyposażenia laboratorium: Jak wybrać najlepsze sprzęty...
Wyposażenie laboratorium to jeden z kluczowych elementów, który determinuje jego funkcjonalność i efektywność pracy. Wybór odpowiednich sprzętów...
-
-
-
-
-
-