Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-09-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-09-27
Materiały inspirowane naturą
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Czym są materiały nematyczne? Choć nazwa brzmi naprawdę tajemniczo, są to ciekłe kryształy chociażby w wyświetlaczach używanych przez nas urządzeń. Zawierają cząsteczki, które ustawiają się równolegle. Naukowcy z Instytutu Dynamiki i Samoorganizacji im. Maxa Plancka w Getyndze stworzyli tym razem aktywny nematyk 3D, który może przybierać kilka przestrzennych wzorów.

Tego typu materiały zostały stworzone z inspiracji naturą. Są one bowiem wykonane z pręcików, które z jednej strony mogą płynąć jak ciecz, ale z drugiej są w stanie samodzielnie są organizować, tak samo jak występujące w komórkach mikrotubule, które wchodzą w skład cytoszkieletu. Z jednej strony nadają one komórce zarówno sztywność mechaniczną, jak i stanowią ścieżki transportu materiałów.

Isabella Guido oraz jej współpracownicy przezwyciężyli ograniczenia tego typu materiałów i stworzyli nematyki trójwymiarowe. Ich dalsze badania pozwolą lepiej zrozumieć organizację i generowanie sił w komórkach biologicznych, a tym samym lepiej kontrolować ruch w systemach stworzonych przez człowieka. To z kolei może doprowadzić do stworzenia urządzeń, które będą mogły być stosowane w przyszłych zastosowaniach biotechnologicznych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; nanowerk.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także