
Czym są materiały nematyczne? Choć nazwa brzmi naprawdę tajemniczo, są to ciekłe kryształy chociażby w wyświetlaczach używanych przez nas urządzeń. Zawierają cząsteczki, które ustawiają się równolegle. Naukowcy z Instytutu Dynamiki i Samoorganizacji im. Maxa Plancka w Getyndze stworzyli tym razem aktywny nematyk 3D, który może przybierać kilka przestrzennych wzorów.
Tego typu materiały zostały stworzone z inspiracji naturą. Są one bowiem wykonane z pręcików, które z jednej strony mogą płynąć jak ciecz, ale z drugiej są w stanie samodzielnie są organizować, tak samo jak występujące w komórkach mikrotubule, które wchodzą w skład cytoszkieletu. Z jednej strony nadają one komórce zarówno sztywność mechaniczną, jak i stanowią ścieżki transportu materiałów.
Isabella Guido oraz jej współpracownicy przezwyciężyli ograniczenia tego typu materiałów i stworzyli nematyki trójwymiarowe. Ich dalsze badania pozwolą lepiej zrozumieć organizację i generowanie sił w komórkach biologicznych, a tym samym lepiej kontrolować ruch w systemach stworzonych przez człowieka. To z kolei może doprowadzić do stworzenia urządzeń, które będą mogły być stosowane w przyszłych zastosowaniach biotechnologicznych.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; nanowerk.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Folie zabezpieczające dla produktów z branży automotive
Produkcja w branży automotive wiąże się z szeregiem procesów, które mogą mieć wpływ na estetykę zamontowanych elementów konstrukcji. Uderzenia,...
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl