
Stworzony przez naukowców z Wuhan University i University of Texas materiał charakteryzuje się zarówno ujemną refrakcją, jak i brakiem odbicia.
Gdy promienie światła uderzają o wodę, niektóre są przez nią załamywane, podczas gdy inne się odbijają. Zgodnie z prawami optyki, promień padający i załamany znajdują się po przeciwnych stronach tafli wody. Baile Zhang, jeden z naukowców, zauważa jednak, że wbrew temu, co istnieje w naturze, powinno być możliwe tworzenie materiałów zachowujących się odmiennie. Badaczom udało się taki opracować.
Podczas swoich badań stworzyli oni trójwarstwowe płyty kryształów za pomocą m.in. żywicy epoksydowej. Następnie ułożyli one płytki przeciwnie do ruchu wskazówek zegara o 2π/3 wzdłuż pionowej osi. Odkryli, że uzyskany w ten sposób materiał nie tylko wykazywał ujemną refrakcję, ale również pochłaniał wszystkie skierowane na niego fale akustyczne, żadnej z nich nie odbijając.
Zdaniem naukowców materiał mógłby stworzyć pole do nowych rozwiązań w wielu dziedzinach. Jeśli bowiem udałoby się stworzyć podobny materiał, który zachowywałby się w ten sposób wobec fal optycznych, możliwe byłoby opracowanie nowych systemów optycznych.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- physics.bu.edu; phys.org

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Nowoczesna elektronika wymaga zaktualizowanych metod czyszczenia
Czyszczenie w procesie montażu płytek drukowanych jest kluczowe zarówno na początkowych etapach produkcji, jak i po procesie lutowania. Jest to...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl
Dobroty
A jaki materiał przepuści światło ale nie pozwoli mu wrócic