
Zespół naukowców z laboratorium nanofotoniki (LANP) Uniwersytetu Rice przeprowadził badanie, które pokazuje jak kształt wpływa na zdolność cząsteczki do wykorzystywania światła w czasie katalizowania reakcji chemicznych.
Lin Yuan i Minhan Lou, absolwenci LANP, zbadali nanocząstki aluminium o identycznych właściwościach optycznych, jednak różniących się kształtem. Okazało się, że trzy z nich: najbardziej zaokrąglony, sześcian oraz "ośmiornica" - również sześcian, ale ze szpiczastymi wierzchołkami, mają zdolność wychwytywania energii ze światła i uwalniania jej w postaci elektronów, znacznie przyspieszających reakcje.
Yuan podsumował: „Eksperymenty wykazały, że ostrzejsze rogi zwiększają wydajność. W przypadku ośmiornic kąt narożników wynosi około 60 stopni, w porównaniu do 90 stopni kostek i bardziej zaokrąglonych punktów na nanokryształach. Zatem im mniejszy kąt, tym większy wzrost wydajności reakcji."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bakteriobójcze lampy UV-C
www.wyposazeniemedyczne.plW związku z panującą ostatnio na świecie sytuacją pandemiczną związaną z COVID-19 coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy bakteriobójcze...
-
Laboratorium zgodne z zasadami „lean”: podniesienie wydajności i uproszczenie...
Co to jest laboratorium zgodne z filozofią „lean"? Filozofia „lean" to strategia zarządzania i organizacji wywodząca się z zasad „lean...
-
-
-
-