
Sepsa oraz inne związane z krwią infekcje mogą stwarzać bardzo duże zagrożenie dla życia i wymagają natychmiastowego leczenia. Aby wdrożyć efektywny rodzaj leczenia, niezwykle istotne jest jak najszybsze zidentyfikowanie czynników patogenicznych wywołujących określony stan chorobowy. Naukowcom z Tajwanu i USA udało się skonstruować urządzenie, które identyfikuje lotne związki organiczne uwalniane przez określone szczepy bakteryjne.
Obecnie przeprowadzany posiew krwi to wieloetapowy proces, który wymaga określenia samej obecności organizmów bakteryjnych, a następnie ich identyfikacji i dostosowania odpowiedniego antybiotyku. Analiza może trwać nawet kilka dni. W międzyczasie zainfekowani pacjenci są leczeni doraźnie antybiotykami, wybieranymi na podstawie przypuszczeń czy hipotez lekarzy, co może wywoływać ciężkie, niepożądane następstwa zdrowotne.
Opracowany przez zespół Jamesa Carreya z Uniwersytetu w Kaohsiung przyrząd jest tak skonstruowany, że może jednocześnie wykrywać oraz identyfikować bakterie. Umocowany w naczyniu hodowlanym przyrząd działa w oparciu o kolorymetryczną matrycę. Znajdujące się na niej barwniki zmieniają kolor na skutek wydzielania określonych substancji lotnych przez konkretny szczep bakteryjny. Chemometryczna analiza zmiany kolorów umożliwia rozpoznanie konkretnego szczepu bakterii.
Nowy przyrząd może przyczynić się do uratowania wielu pacjentów przed groźnymi powikłaniami poinfekcyjnymi lub śmiercią. Jego jednoetapowe działanie pozwala na szybką reakcję lekarzy i dostosowanie odpowiedniej procedury leczenia. Naukowcy jednak zaznaczają, że niezbędne są jeszcze dalsze testy przyrządu na większej ilości gatunków bakterii, co pozwoli określić jego czułość i selektywność.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i kiedy powinieneś zareagować, aby szybko...
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium, ang. onychomycosis) to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych atakujących obręb paznokci. Początkowo...
-
Jałowość a sterylność. Jakie są między nimi różnice?
autor zdjęcia: babsi_w W laboratoriach, placówkach medycznych oraz rozmaitych gabinetach (zabiegowych, stomatologicznych, ale także...
-
-
-