Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-15
Kodowanie informacji z użyciem cząsteczki fluorescencyjnej
Źrodło: C&EN
Źrodło: C&EN

Co powinien zrobić szpieg, aby przekazać tajną informację? Wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Nauki Weizmanna w Izraelu wskazują, że odpowiedzią na to pytanie może być ukrycie takiej informacji przy pomocy widma emisji fluoroscencyjnej.


Badacze zsyntetyzowali cząsteczki zawierające różne fluorofory (elementy odpowiedzialne za fluoroscencję) oraz elemety ich rozpoznawania. Powstałe cząsteczki wiążą się z czujnikami, które zmieniają ich widma fluoroscencyjne w sposób, który może służyć jako swojego rodzaju szyfr ukrywający określony komunikat. Pierwszym etapem takiego szyfrowania jest konwertowanie wiadomości do numerów przy pomocy kodu alfanumerycznego. Następnie szyfruje się je poprzez widmo emisyjne czujnika i losowe dodawanie wartości intensywności emisji w przedziałach 20 nm do każdego z numerów pierwotnego komunikatu. Aby odszyfrować tę wiadomość, odbiorca mierzy emisję cząsteczki czujników w tych samych warunkach w jakich komunikat został zaszyfrowany i odejmuje wartości intensywności fluoroscencji.


Eksperci zaznaczają, że stosowanie metody fluoroscencyjnego kodowania informacji odznacza się dużą trudnością rozszyfrowywania i w przyszłości powinno stać się równie popularne jak metody matematyczne czy elektroniczne.
(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
C&EN
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także