Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-23
Katalizatory do ogniw na bazie grafenu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Queen Mary University of London i University College London wyprodukowali przy użyciu specjalnej techniki grafen, który wykorzystali do opracowania katalizatorów wodorowych ogniw paliwowych.

Ogniwa te działają, przekształcając energię chemiczną w elektryczną. Produktem ubocznym jest jedynie woda, wobec czego są przyjaznym dla środowiska źródłem energii. Zazwyczaj jako katalizator w nich wykorzystuje się platynę, która jednak jest zbyt kosztowna, by ogniwa wodorowe można było skomercjalizować.

Już wcześniej niektóre badania wskazywały, że zastąpić platynę może grafen ze względu na swoje właściwości: odporność na korozję i wysoką przewodność. Do tej pory jednak nie była znana technika, która pozwoliłaby wyprodukować ten surowiec bez defektów.

Naukowcy stworzyli metodę, dzięki której powstaje grafen wysokiej jakości, ozdobiony nanocząsteczkami platyny. Proces ten można jak najbardziej wprowadzić do masowej produkcji, co tym samym otwiera drogę katalizatorom na bazie grafenu do zastosowań energetycznych.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; qmul.ac.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :