
Badacze z Queen's University Belfast opracowali i opatentowali katalizator, który w prosty sposób przekształca otrzymany z biomasy etanol w izobutylen. Swoje dokonanie naukowcy opisali w artykule w Journal of American Chemical Society.
Opracowanie nowego katalizatora jest o tyle ważne, iż przemysł chemiczny od dawna jest zainteresowany odejściem od paliw kopalnych i zastąpieniem ich bardziej przyjaznymi dla środowiska biopaliwami. Izobutylen jest produktem pochodnym ropy naftowej i jest bardzo szeroko stosowany w przemyśle m.in. w produkcji butelek czy opon samochodowych. Nowoopracowany katalizator działa w oparciu o łatwo dostępną biomasę pochodzącą np. z kukurydzy i umożliwia utworzenie izobutylenu w jednym kroku.
Naukowcy określili koszty i żywotność stworzonego katalizatora i ustalili, że w sposób opłacalny ekonomicznie może on być używany również do otrzymywania innych przydatnych w przemyśle surowców. Z kolei wiedza zdobyta przy okazji tworzenia opisanego katalizatora może być wykorzystana do opracowania bardziej efektywnych katalizatorów dla szerokiego zakresu zastosowań.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działa akredytowane laboratorium pomiarów hałasu?
Wstęp – dlaczego pomiary hałasu są tak ważne? Hałas towarzyszy nam na co dzień – w pracy, w domu, na ulicy. Jednak gdy jego poziom przekracza...
-
Pomiar kaloryczności nowych paliw - RDF, SRF, pelletu i biomasy
Nowe paliwa RDF i SRF: Analiza pod kątem wartości kalorycznej W ostatnich latach, rozwój technologiczny oraz wzrastająca świadomość...
-
-
-
-
-