
Fotouczulacze to cząsteczki, które pochłaniają światło słoneczne i przekazują tę energię dalej, aby wytworzyć elektryczność lub wywołać reakcje chemiczne. Zazwyczaj jednak są to drogie i rzadkie metale. Dlatego też odkrycie, że karben żelaza również może pełnić taką rolę, wywołało duże poruszenie.
Żeby jednak zapewnić ich działanie na jak najwyższym poziomie, naukowcy muszą dokładnie zrozumieć, co zachodzi na poziomie atomowym. Naukowcy z Departamentu Energii w Narodowym Laboratorium Akceleratora SLAC wykorzystali w tym celu lampę rentgenowską. Odkryli oni, że karben może reagować na dwa różne sposoby, z których tylko jeden pozwala elektronom płynąć tam, gdzie są potrzebne.
Długoterminowym celem tych badań jest osiągnięcie, aby niemal 100 procent elektronów pozostało na karbenach, dzięki czemu energia mogłaby zostać wykorzystana do reakcji chemicznych. Aby to zrobić, w przyszłości konieczne będzie opracowanie takich zasad projektowania karbenów, aby były maksymalnie wydajne.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Najważniejsze elementy wyposażenia laboratorium: Jak wybrać najlepsze sprzęty...
Wyposażenie laboratorium to jeden z kluczowych elementów, który determinuje jego funkcjonalność i efektywność pracy. Wybór odpowiednich sprzętów...
-