
Badacze z Uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali nową metodę pomiaru deformacji budynków, która opiera się na kamerze. Może ona znaleźć zastosowanie także do detekcje wad w konstrukcji mostów i innych dużych obiektów.
Flavio Guerra, jeden z członków zespołu badawczego, powiedział: „Pewnego dnia moglibyśmy mieć budynki, które zmieniają formy w odpowiedzi na złożone siły wiatru i mogą pozostać w bezruchu podczas trzęsienia ziemi. Wymaga to niezwykle precyzyjnego pomiaru deformacji budynku, aby oszacować aktualny ich stan i przewidzieć kierunek, w którym prawdopodobnie będzie się poruszał".
Opracowana przez naukowców metoda polega na przymocowaniu do budynku małych emiterów światła. Następnie aparat wykrywa, czy źródła światła poruszają się względem siebie. Komputerowo zostaje wygenerowany hologram, który służy do tworzenia wielu kopii każdego obrazu na matrycy. Poprzez uśrednianie ruchu wielu kopii dochodzi do zmniejszenia błędu pomiaru.
Guerra i jego zespół zwraca uwagę, że większość systemów inspekcji budynków oświetla obiekt, a następnie obrazuje go kamerą. Jednak ich konfiguracja umożliwia szybsze i dokładniejsze pomiary, ponieważ kamera otrzymuje więcej światła.
Badanie przeprowadzono w ramach projektu, którego celem jest stworzenie technologii niezbędnej do tworzenia budynków dostosowujących się do warunków środowiskowych.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- eurekalert.org; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Yamaha wprowadza najnowsze aktualizacje swoich systemów 3D AOI
Yamaha Robotics SMT wprowadziła aktualizacje swojego systemu YRi-V 3D AOI, które zwiększają jego wydajność poprzez szybszą obsługę płytek,...
-
Wygrodzenia bezpieczeństwa – klucz do ochrony pracowników i mienia
Współczesne przedsiębiorstwa coraz większą wagę przywiązują do ergonomii oraz minimalizowania ryzyka wypadków. W trosce o zdrowie i życie...
-
-
-
-
-
-