Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-16
Kamery wykryją wady budynku
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali nową metodę pomiaru deformacji budynków, która opiera się na kamerze. Może ona znaleźć zastosowanie także do detekcje wad w konstrukcji mostów i innych dużych obiektów.


Flavio Guerra, jeden z członków zespołu badawczego, powiedział: „Pewnego dnia moglibyśmy mieć budynki, które zmieniają formy w odpowiedzi na złożone siły wiatru i mogą pozostać w bezruchu podczas trzęsienia ziemi. Wymaga to niezwykle precyzyjnego pomiaru deformacji budynku, aby oszacować aktualny ich stan i przewidzieć kierunek, w którym prawdopodobnie będzie się poruszał".

Opracowana przez naukowców metoda polega na przymocowaniu do budynku małych emiterów światła. Następnie aparat wykrywa, czy źródła światła poruszają się względem siebie. Komputerowo zostaje wygenerowany hologram, który służy do tworzenia wielu kopii każdego obrazu na matrycy. Poprzez uśrednianie ruchu wielu kopii dochodzi do zmniejszenia błędu pomiaru.


Guerra i jego zespół zwraca uwagę, że większość systemów inspekcji budynków oświetla obiekt, a następnie obrazuje go kamerą. Jednak ich konfiguracja umożliwia szybsze i dokładniejsze pomiary, ponieważ kamera otrzymuje więcej światła.

Badanie przeprowadzono w ramach projektu, którego celem jest stworzenie technologii niezbędnej do tworzenia budynków dostosowujących się do warunków środowiskowych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :