Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-09-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-09-18
Jeszcze mniejsze nanolasery
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z King's College London oraz Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii pozbyli się ograniczenia transmisji danych, które uniemożliwiało stworzenie nanolaserów o napędzie elektrycznym do układów scalonych. Dzięki temu będą mogły powstać źródła światła nie tylko o średnicy setki razy mniejszej niż ludzki włos, ale nawet mniejsze niż długość fali światła emitowanej przez laser.

Światłowody zaczęły zastępować druty miedziane w latach 80. XX wieku. Wtedy to sygnały świetlne zrewolucjonizowały technologie informacyjne. Światło może jednak uczynić dla nas znacznie więcej. Można je uruchomić nawet wewnątrz mikroprocesorów, smartfonów i innych urządzeń.

Podejście to wymaga użycia optycznych linii komunikacyjnych do połączenia czysto elektronicznych elementów, jakimi są np. rdzenie procesorów. W rezultacie ogromne ilości informacji mogą być przesyłane przez chip niemal natychmiast.

Fizycy zaproponowali alternatywę dla konwencjonalnego sposobu działania pomp elektrycznych. Przy jej zastosowaniu, przewidywana moc wyjściowa nanolasera wynosi ponad 100 mikrowatów, co jest porównywalne z dużo większymi laserami fotonicznymi. Dzięki temu każdy nanolaser będzie mógł przesyłać setki gigabitów na sekundę. A to z kolei pozwala na stworzenie zaawansowanych urządzeń takich, jak procesory superkomputerów, procesory graficzne czy innych, które dopiero zostaną wynalezione.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newsbreak.com; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także